Piosenka z barykad

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2010 10:59
- Kiedy wybuchł pożar w szpitalu na ulicy Długiej, byliśmy proszeni o to, żeby śpiewać i recytować na parterze do końca, aby ranni nie zorientowali się, jak groźna jest sytuacja.
Audio

Hanna Brzezińska była popularną przedwojenną aktorką i piosenkarską. Podczas wojny działała w konspiracji, a w Powstaniu Warszawskim śpiewała dla walczących żołnierzy, a także pracowała w szpitalu na Długiej jako sanitariuszka. Jej wspomnienia zarejestrowała w latach 70-tych Krystyna Melion. Hanna Brzezińska zmarła w 1998 roku.

Aktorka koncertowała w bardzo prymitywncyh warunkach, "na becze po kapuście, na dużym palcu, wokoło stali żołnierze, ludnosć cywilna". Podczas jednego z koncertów nadleciały niemieckie samoloty bojowe. Nikt nie poruszł się, dopóki pani Hanna nie skończyła śpiewać. Piosenkarka wspomina słowa mjr. Eugeniusza Konopackiego "Trzaski": "koniecznie śpiewajcie, dla żołnierzy, piosenka daje im oddech". Nie tylko śpiewem pani Hanna przywoływała namiastkę normalnego życia walczącym warszawiakom. - Pani Hanko, niech pani koło nas przejdzie, pani tak pięknie pachnie 5-tką Chanela - prosili ranni żołnierze.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Krystyny Melion "Piosenka z barykad:"

_

Czytaj także

Z Archiwum R: Reportaże o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2009 16:40
1 sierpnia 2009, godz. 12:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziady zdjęte" Krystyna Melion i Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2008 18:15
30 stycznia 1968 roku w Teatrze Narodowym odbył się ostatni publiczny pokaz "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przedstawienie odbywało się w gorącej atmosferze. Publiczność wiedziała, że kolejne przedstawienia zostały zdjęte z afisza przez cenzurę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Egzamin dojrzałości" – reportaż Krystyny Melion

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2007 18:15
Jak wyglądały okupacyjne matury?
rozwiń zwiń