Most do domu - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 19:00
Pandemia na granicy. W Kołbaskowie zdarzało się, że polscy żołnierze mierzyli z broni do obywateli polskich, zbliżających się do granicy – gdy ci chcieli przekazać leki najbliższym, mieszkającym po drugiej stronie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Mike Mareen

Lekarka zdobyła papiery sprzątaczki, żeby móc swobodnie przekraczać granicę. Niektórzy przekraczali nią nielegalnie, nawet na desce przez Zalew Szczeciński. Dzieci w Gubinie pytały mamę: "co to jest granica i dlaczego nie możemy iść do przedszkola? 13 czerwca 2020 tłumy Niemców i Polaków przyszły z szampanem na otwarcie granicy w Gubinie, bo obie strony żyją dzięki sobie. Wszyscy podkreślają, że rząd o nich zapomniał. Pytają: Jak byście sobie poradzili gdyby Warszawę podzielono na pół i zablokowano przejazd przez mosty?

Kiedy z powodu epidemii koronawirusa zamknięto polsko-niemiecką granicę Szymon do swojej ukochanej płynął nielegalnie przez Zalew Szczeciński. Ania wyrobiła sobie papiery sprzątaczki a Krzysiek przekraczał granicę na legitymacje szkolną swojego dziecka. Dzieci w Gubinie pytały mamę: "co to jest granica i dlaczego nie możemy iść do przedszkola?" Z kolei kiedy w nocy z 12 na 13 czerwca 2020, po trzech miesiącach rozłąki, otwierano granicę, tłumy Niemców i Polaków przyszły z szampanem na gubiński most., a w tle brzmiała "Oda do Radości. – To był dla nas naprawdę trudny czas tęsknoty i niepokoju – mówią mieszkańcy terenów przygranicznych. A wszystko dlatego, że na granicy obie strony – Polacy i Niemcy – przyjaźnią się i żyją dzięki sobie.


Posłuchaj
16:55 PR3_MPLS 2020_08_31-18-13-41.mp3 Życie w podzielonym mieście (Reportaż/Trójka)

 

***

Cykl "Życie na granicy" opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych.

Kolejne odcinki będą opowiadać mi.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych), o przedsiębiorczych Polakach, targowiskach, o miłościach polsko-niemieckich, o leczeniu transgranicznym oraz o Polakach wyjeżdżających zagranicę na różnego rodzaju zabiegi. Łącznie cykl będzie składał się z 9 odcinków. 

Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kreska na mapie"
Autorzy reportażu: Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 31.08.2020
Godzina emisji: 18.14

Czytaj także

"Mamo, czy Ty mnie słyszysz?"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:25
Reportaż o odczuciach młodzieży szkolnej na temat wpływu epidemii i "zamknięcia" w jednym domu całej rodziny na relacje dzieci i ich rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczenia możliwości wjazdu do Niemiec. Interwencja wiceszefa MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 10:41
Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki wystosował list do premiera niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia Dietmara Woidke - poinformował w środę resort. Pismo dotyczy ograniczeń wjazdu polskich obywateli na teren landu Meklemburgia-Pomorze Przednie.
rozwiń zwiń