12. edycja Festiwalu "Niezależni, Niezłomni, Wyklęci" za nami

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 18:30
Wręczono nagrody XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW.
Audio
  • Podsumowanie Festiwalu "Niezależni, Niezłomni, Wyklęci" (Reportaż/Trójka)
Mirosław Rogalski i Agnieszka Kamińska podczas wręczenia nagród  XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW
Mirosław Rogalski i Agnieszka Kamińska podczas wręczenia nagród XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW Foto: festiwalnnw.pl

Zakończył się XII Festiwal Filmowy NNW, na którym po raz pierwszy w konkursie wystartowały filmy fabularne dotyczące historii najnowszej. Jak powiedział przewodniczący jury reżyser Lech Majewski, zgłoszono 13 bardzo dobrych filmów. Wygrał obraz z Węgier "Wieczna zima" (Örök Tél) w reżyserii Attili Szásza, opowiadający o węgierskich robotnikach skazanych na przymusowe roboty w donieckich kopalniach i o walce o zachowanie, w tym koszmarnych warunkach, ludzkiej godności. W tym roku w pięciu kategoriach walczyło ponad sto produkcji.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio, które ufundowało też nagrody w Konkursie Dokumentów Radiowych. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska mówiła w trakcie gali, że "naturalnym jest, że Polskie Radio jest patronem i fundatorem nagród za najlepsze reportaże właśnie na festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci", podkreślając, że "żadna forma twórczości radiowej nie ukazuje życia lepiej - zarówno jego aspektów codziennych, jak i heroicznych - niż reportaż".

Zwycięzcą Konkursu "Dokument Radiowy" został reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Wyróżnienia w Konkursie "Dokument Radiowy" otrzymała Anna Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za audycję "Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte", w której opowiada historię odnalezienia i zidentyfikowania szczątków żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku broniących półwyspu przed Niemcami. Wyróżniono także dokumenty: "Rozgłośnia Topolówka" Marzeny Bakowskiej z Polskiego Radia Gdańsk oraz "Tablica" autorstwa Dominika Gila z Polskiego Radia Lublin.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Autor reportażu: Witold Banach
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 18.13

Czytaj także

Nagrodzony reportaż Festiwalu NNW. Polskie Radio we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 17:30
W Programie 1 Polskiego Radia przestawimy reportaż Kamila Hypkiego „Sześciu z Żagania”, który został nagrodzony w konkursie radiowym 12. Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Magdalena Piejko: ks. Orzechowski nie szedł na żadne kompromisy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 23:00
- Bohater filmu, ks. Orzechowski bardzo pasuje do tego festiwalu - był w 100 proc. autentyczny i niepokorny. On nie szedł na żadne kompromisy - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Piejko, laureatka "Złotego Opornika" za film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi". Gośćmi audycji był także reż. Robert Kaczmarek oraz Paweł Nowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio nagrodziło najlepsze dokumenty radiowe na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 07:11
Nagrodę Polskiego Radia w kategorii "Dokument Radiowy" XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni otrzymał reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Nagrodę wręczyła laureatowi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – Żadna forma twórczości radiowej nie ukazuje życia lepiej – zarówno jego aspektów codziennych, jak i heroicznych – niż reportaż – mówiła podczas uroczystości zamknięcia Festiwalu, która odbyła się w niedzielę 27 września.
rozwiń zwiń