Bloki w środku miasta ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:25
Jak w Polsce obchodzi się prawo? Jakich sposobów używają deweloperzy, aby ominąć przepisy? Co zrobić, gdy pod naszym domem zaczyna się budowa i powstaje apartamentowiec, który zasłania nam świat?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PIXEL to the PEOPLE

W Warszawie na każdym skrawku wolnego miejsca powstają nowe budynki. Deweloperzy wykupują nawet niewielkie działki i stawiają na nich wielkie bloki. Często dzieje się to wśród domków jednorodzinnych, gdzie przepisy dopuszczają tylko miejskie wille. 


Posłuchaj
12:04 2020_11_03 14_14_58_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Dookoła prawa (Reportaż w Trójce)

Włochy. Niegdyś nosiły dumną nazwę "miasto ogród", dzisiaj są dzielnicą Warszawy. – Od iluś lat ludziom cierpnie skóra, kiedy słyszą, że sąsiad sprzedał działkę, bo wiedzą, że przyjdzie deweloper, wykopie po obrysie działki fundamenty i... – mówi z goryczą jedna z mieszkanek.

– Od domu do domu chodzą sobie pośrednicy i nagabują ludzi. I mówią: bo wiecie państwo, tutaj powstanie pięciopiętrowy dom. A ci ludzie już zaczynają się zastanawiać: sprzedać? Nie sprzedać? – opowiada inna. – Można się oczywiście wyprowadzić, ale to jest ojcowizna. Tę działkę otrzymał mój ojciec za obronę Warszawy we wrześniu 1939 roku – dodaje pan, który mieszka tu od lat.

"W kwestii wchodzenia zabudowy wielorodzinnej pomiędzy zabudowę jednorodzinną, jest to związane z rozwojem miasta stołecznego Warszawy" – napisał rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy. 

***

Tytuł reportażu: Dookoła prawa
Autorka reportażu: 
Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 3.11.2020
Godzina emisji:
14.14

pr

Czytaj także

Osiedle w środku lasu? Deweloper chce wybudować domy w Lesie Bemowskim

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 10:53
"Zawiadamiam, że w trybie ustawy koronawirusowej zaczynam budowę 15 domów". Informację tej treści wrzucił do urzędowej skrzynki podawczej deweloper na kilka godzin przed wygaśnięciem ustawy. Samorządowcy są zbulwersowani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwiej będzie można budować domy. Znika wiele inwestycyjnych absurdów

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:20
Uproszczenie i przyśpieszenie procesów inwestycyjnych w budownictwie to główny cel nowelizacji prawa budowlanego, która wchodzi w życie w sobotę 19 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiT: sektor mieszkaniowy bardzo szybko wrócił na ścieżkę wzrostu. Ten rok może być rekordowy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 18:25
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu oddano do użytkowania 20,7 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 21,9% w stosunku do września 2019 r.
rozwiń zwiń