Azyl dla czworonożnego weterana

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 14:45
Kupuje się je do służby, szkoli, pracuje z nimi: zabezpieczają mecze i imprezy, tropią przestępców i zaginione osoby. Po zapachu są w stanie zlokalizować narkotyki i podłożoną bombę. Psi i konni funkcjonariusze dbają codziennie o nasze bezpieczeństwo. A co potem?
Szkolenie policyjnego psa
Szkolenie policyjnego psaFoto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

shutterstock agresywny pies 1200.jpg
Zaklinacz psów - posłuchaj reportażu

W pewnym momencie – czy to z powodu wieku, czy stanu zdrowia – zwierzę przechodzi na zasłużoną emeryturę. Nie istnieją jednak żadne przepisy, które regulowałyby ich dalsze życie. Bywa np. tak, że emerytowany policyjny pies zostaje pod dalszą opieką swojego dotychczasowego właściciela. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a adopcja takiego zwierzęcia przez cywila nie jest prosta: potrzebny jest ktoś, kto zwierzę zna i rozumie jego zachowania.


Posłuchaj
11:31 2020_11_09 14_14_57_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Podziękowanie za służbę (Reportaż w Trójce)

 

To nie dawało spokoju grupie policjantów z województwa wielkopolskiego. W końcu postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć miejsce, w którym dożywotnia opieka nad byłymi policyjnymi psami i końmi będzie formą podziękowania im za służbę. Tak powstał "Zakątek weteranów", w którym zwierzęta mogą spokojnie spędzić swoje ostatnie lata. Piękny teren z łąką i lasem wydzierżawiła bezpłatnie jego właścicielka, Krystyna Nowakowska.

Konie i psy policyjne/YouTube Policja Warszawa

***

Tytuł reportażu: "Czworonożni emeryci"
Autorka: 
Grażyna Wielowieyska 
Data emisji: 9.11.2020
Godzina emisji: 14.14 

pr

Czytaj także

Odpowiedzialność za każde stworzenie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 18:29
W czasie wakacji często mówimy o porzuconych psach czy kotach. Tymczasem w naszych domach hodujemy przecież także inne gatunki zwierząt – ryby, raki, żółwie, jaszczurki i węże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kozy dla potrzebujących pomocy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:30
Różne bywają pomysły instytucji opiekujących się ludźmi mającymi trudną sytuację finansową. Opieka społeczna w dawnym województwie zielonogórskim wpadła na pomysł, by zamiast pieniędzy swoim podopiecznym darować kozy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krowa na lasso - o przestępczości przygranicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 14:45
Jak było na zachodniej granicy Polski w latach 90. XX w., a jak jest dziś? Celnika już nic nie zaskakuje: samochody, narkotyki, dzieła sztuki. W cenie są też traktory i kombajny... Wiadomo - na przemytniczym procederze musi zarobić każdy.
rozwiń zwiń