Odwaga i szczęście. Brawurowa kariera Piotra Beczały

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:30
Marzył o zawodzie kapitana statku, a został śpiewakiem operowym. Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach Piotr Beczała zrobił oszałamiającą karierę – współpracował z najlepszymi operami i teatrami na całym świecie. "Sława nie zrobiła ze mną nic" – przekonuje artysta, laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PAP/Piotr Nowak

polskie radio piotr beczała 1200.jpg
Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych. Posłuchaj rozmowy z tenorem

W ciągu swojej kariery występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, Hamburgu, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper, Frankfurcie nad Menem, Monachium i mediolańskiej La Scali. Kreował takie partie jak: Don Ottavia w "Don Giovannim" Wolfganga Amadeusza Mozarta, Księcia Mantui w "Rigoletcie" i Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego. Trudno uwierzyć, że bohater reportażu odwiedził operę po raz pierwszy dopiero w wieku 19 lat.


Posłuchaj
12:21 2020_11_17-14-15-28_Reportaz.mp3 Piotr Beczała i jego droga na największe sceny operowe (Reportaż w Trójce)

 

– Jestem typowym przykładem kogoś, kto nie miał muzycznych korzeni, a stał się profesjonalnym muzykiem. Dlatego jestem bardzo ostrożny w stwierdzeniach, że ktoś czegoś nie może, nie potrafi lub, że jest już za późno – powiedział Piotr Beczała.

Po 27 latach spędzonych na scenie tenor przekazuje swoją wiedzę młodszemu pokoleniu. – Kiedy uczę młodych ludzi, jestem taki, jak na co dzień. Oczywiście, wchodzę w rolę mentora, nauczyciela. Pewien dystans musi być zachowany, ponieważ nie jestem ich kolegą, tylko chcę podzielić się doświadczeniem i umiejętnościami. Jednak kreowanie niepotrzebnego dystansu w relacji maestro-uczeń, jest nonsensem – stwierdził.

Wywiad Marcina Gmysa z laureatem Nagrody Mediów Publicznych Piotrem Beczałą/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Odwaga i szczęście" 
Autorka: Magda Skawińska
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 14.15

kr

Czytaj także

Beczała i Borowicz. Koncert gwiazd nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 17:10
"Filharmonia Dwójki" zapraszała na wyjątkowe spotkanie na szczycie. Dwaj wybitni artyści, nominowani w kategorii Muzyka do Nagrody Mediów Publicznych - światowej sławy tenor, Piotr Beczała oraz nasz znakomity dyrygent, Łukasz Borowicz, związany przez wiele lat z Orkiestrą Polskiego Radia – połączyli swe talenty na jednej scenie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: wspieramy polskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 18:50
Dziś (16.11) poznamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych w trzech kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii Muzyka, Telewizja Polska – w dziedzinie Obrazu, Polska Agencja Prasowa zaś uhonoruje twórców Słowa. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. "Jestem zaszczycony"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:12
Piotr Beczała podziękował za uhonorowanie go Nagrodą Mediów Publicznych. Podkreślił, że jest zaszczycony wyróżnieniem, którego powodów upatruje między innymi w zajmowaniu się twórczością Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń