Wspomnienia żoliborskiego antykwariusza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienia żoliborskiego antykwariusza
Krzysztof JastrzębskiFoto: fot.kjastrzebski.za.pl

Jego najlepszymi klientami są kloszardzi, studenci, alkoholicy.

Posłuchaj

Bukinista
+
Dodaj do playlisty
+

Krzysztof Jastrzębski karierę antykwariusza zaczynał w 1982 roku w Lublinie. Nie miał pracy, zaczął więc wyprzedawać swój księgozbiór.

 

 

Przeszedł przez wszystkie etapy handlu książkami. - Najpierw były łóżka polowe, potem powstały stoliki, szczęki, następnie budy – mówi. Jedyne, czego się wstydził to stać i handlować na ulicy. - 8 lat pracowałem w podziemiu, kiedy tylko okazało się, że można założyć firmę, zrobiłem to – dodaje. Uzbierał pieniądze, postawił plastikową budę.

 

 

 

„Wspomnienia_żoliborskiego_antykwariusza"

Wśród jego klientów są kloszardzi, studenci, alkoholicy. Wszyscy podkreślają, że Jastrzębski jest osobą podtrzymującą kulturę czytania. On sam twierdzi, że co najmniej 150 osób jest uzależnionych od jego antykwariatu. - To miejsce wiele osób traktuje jako klub, nikt się nie czuje wyobcowany - przyznają klienci pana Krzysztofa.


- Tak naprawdę sprzedawanie książek mi się znudziło i dlatego zacząłem pisać. Tak powstały „Wspomnienia żoliborskiego antykwariusza". Ta książka to nie tylko osobiste doświadczenia maniaka czytelniczego, ale też świadectwo uczestnika procesów zachodzących w Polsce od ponad 20 lat.

- Żeby napisać książkę w moim wieku, motywację trzeba mieć już w wieku 7 lat, i to w nas dojrzewa - tłumaczy antykwariusz. Na promocję książki nawet bezdomni byli zaproszeni. Pan Krzysztof nigdy nie podejrzewał, że tak to się skończy ...

 

Zapraszamy do wysłuchania reportażu „Bukinista”, który przygotowała Ewelina Karpacz-Oboładze.

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!


(asz)

Polecane