Nauka angielskiego poprzez wszystkie zmysły

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:45
Magdalena Dygała jest anglistką i otwarcie przyznaje, że kocha uczyć. Nie lubi za to stawiać jedynek, nie robi kartkówek i bardzo sobie ceni relacje z uczniami. Pod koniec 2019 roku została nominowana do międzynarodowej nagrody dla najlepszych na świecie nauczycieli.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Image/Shutterstock

Adam Bogoryja-Zakrzewski.jpg
Adam Bogoryja-Zakrzewski w Trójce: najważniejsza jest wrażliwość na krzywdę innych

Chociaż ostatecznie samej nagrody nie udało jej się zdobyć, pani Magdalena urzeka siłą pasji i zrozumieniem, z którym podchodzi do każdego ucznia. – Ucząc angielskiego, uruchamiam ich wszystkie zmysły – deklaruje.


Posłuchaj
12:38 2021_01_05 14_15_18_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Psorka – kandydatka do Nobla (Reportaż w Trójce)

– Jeszcze nie spotkałam się z takim nauczycielem: ma dość niekonwencjonalne podejście do lekcji. W poprzedniej szkole ciągle robiliśmy ćwiczenia i zadania, w tej chwili dużo mówimy po angielsku – opowiada jedna z uczennic pani Magdaleny. – Metody naszej psorki stawiają na zmysły: słuchanie piosenek, oglądanie filmów po angielsku – dodaje druga.

– Mam bardzo dużo pomysłów związanych z nauczaniem poprzez muzykę i piosenki. Np. zaczynam od puszczenia spokojnej muzyki. Proszę uczniów, aby zamknęli oczy, wyobrazili sobie coś, co ich spotka w przyszłości i napisali o tym historyjkę. Muzyka przenosi ich w przyszłość, a my ćwiczymy czasy przyszłe – tłumaczy z uśmiechem Magdalena Dygała.

– Ważnym elementem lekcji jest "magiczne pudełko", które zawsze mam ze sobą, choć zmieniam czasami jego zawartość. Uczniowie, wkładając rękę do środka, muszą określić, co w nim jest i opisać to po angielsku. Potem wykorzystać to w swoim opowiadaniu – wyjaśnia pani Magdalena.

– Rzeczywiście znalazłam się w 50-ce finalistów Global Teachers Price, czyli tzw. nobla nauczycielskiego – przyznaje. – Jednak takich nauczycieli jak ja jest na całym świecie bardzo wielu – zastrzega.


*** 

Reportaż "Psorka – kandydatka do Nobla"
Autor: Adam Bogoryja-Zakrzewski, Radiowy Reportażysta Roku 2020
Data emisji: 5.01.2021
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Miłość na ludzi zawsze działa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 14:40
Szczęście: wszyscy za nim tęsknimy, wszyscy za nim gonimy, chociaż różnie je definiujemy. I wydaje się, że pan Roman osiągnął szczęście: według niego szczęśliwy człowiek to taki, który dzieli się z innymi. Pomaga ludziom w trudnych sytuacjach i przekonuje, że tak właśnie wygląda praktyka człowieka wierzącego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Borowik: rozmawiał z ludźmi wszystkich orientacji politycznych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 14:45
22 grudnia zmarł Wojciech Borowik. Ten niezwykły człowiek w okresie PRL był bardzo aktywnym działaczem antykomunistycznym. W wolnej Polsce został posłem na Sejm II kadencji, a potem – wiceszefem GUS. Był też współtwórcą i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz członkiem Rady Programowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balet ponad wszystko. Spełniać swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 14:30
– Uczyłam go od podstaw, bo zobaczyłam w nim potencjał. Wysoki, przystojny, szczupły i o długich nogach. To dla tancerza wielkie atuty – mówi Barbara Kamińska o Pawle Wdówce. 
rozwiń zwiń