American dream na Hawajach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 14:45
Bogusław Szedny wyjechał do Stanów Zjednoczonych na wakacje. Kiedy otrzymał pracę w Chicago, zdecydował, że jednak tam zostanie. Spędził w USA osiem lat. Pracował w agencji reklamowej, w której z czasem został wspólnikiem. Jednak ten american dream zaowocował także kryzysem wewnętrznym i depresją. Nadszedł czas na kolejną zmianę.
Hawaje (zdjęcie ilustracyjne)
Hawaje (zdjęcie ilustracyjne)Foto: taengbum/Pixabay

Sprzedał swoje udziały w firmie i wyjechał na Hawaje. Przez pierwszy rok to było, jak sam przyznaje, sielankowe życie: wynajmował dom blisko oceanu, jeździł kabrioletem. Ale w końcu pieniądze, które miał na koncie, się skończyły. Zamieszkał w namiocie na plaży, po jedzenie chodził do banku żywności. 


Posłuchaj
11:53 2021_01_11 14_15_01_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Szczęście na Hawajach (Reportaż w Trójce)

– Nagle wszystko się skończyło: nic nie miałem. Kolejny raz musiałem zmierzyć się z rzeczywistością. I to bardzo niekomfortową – opowiada Bogusław Szedny o swojej "amerykańskiej przygodzie". – Do food banku pierwszy raz poszedłem, kiedy w kieszeni zostało kilkanaście dolarów. Mimo to moje ego się buntowało: "jestem lepszy, nie będę tutaj siedział z tymi bezdomnymi". To była ogromna lekcja pokory – przyznaje.

– Człowiek się przyzwyczaja do zimnej wody pod prysznicem, do tego, że w czasie deszczu namiot przecieka. Włączał się też bunt: dlaczego mnie się to przytrafia?! – wspomina. 

– Mieszkałem w tym namiocie ponad rok, ale czułem, że ta bezdomność jest po coś. Dlatego nie prosiłem o pomoc, nie mówiłem znajomym, w jakiej jestem sytuacji: wrzucałem piękne krajobrazy na FB, dzieliłem się pozytywnymi rzeczami – mówi Bogusław Szedny.


***

Reportaż "Szczęście na Hawajach"
Autorka: Joanna Bogusławska
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 14.15

pr


Czytaj także

Poke bowl - hawajska odpowiedź na sashimi

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 18:30
Choć to popisowe danie mieszkańców Hawajów, jego korzenie tkwią w kuchni japońskiej. "Poke" oznacza "pokrojone na kawałki", a nazwa odnosi się do plastrów lub kawałków surowej ryby, które są podawane w misce razem z ryżem, dressingiem, warzywami i przyprawami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie pojedziesz do Honolulu" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 09:00
Kiedyś powiedzenie "pojedziesz do Honolulu" było synonimem nierealnego marzenia. Potem nasi rodacy zaczęli odwiedzać również i ten egzotyczny zakątek. Pandemia sprawiła, że nie tylko mała zasobność portfela powstrzymuje przed wyprawą do "raju na ziemi"- jak określa się czasem Hawaje...  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hawajski instrument podbija Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 08:00
Ukulele, wyglądające jak minigitara z czterema strunami, kojarzy się z Hawajami. Tymczasem ten instrument przywędrował tam z Europy, a dokładnie – z Portugalii. Ale tak się spodobał, że obecnie jest ważnym elementem tamtejszej kultury. A na świecie, i w Polsce także, ukulele staje się coraz popularniejsze.
rozwiń zwiń