Savoir-vivre wśród polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 08:13
Czy można przyjść na egzamin w krótkich spodenkach i koszulce siatkowej na ramiączkach? Teoretycznie nie wypada, ale "student potrafi".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dean Drobot

Przekonał się o tym prof. Igor Kraszewski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, do którego na egzamin przyszedł student wprost z meczu siatkówki plażowej. Teraz, w dobie zdalnego nauczania, zdarzają się przypadki, że góra stroju spełnia standardy, ale dół jest zdecydowanie mniej formalny.

Profesor Kraszewski już wcześniej postanowił edukować studentów w sferze dobrych obyczajów. Dwa lata temu, podczas upalnej letniej sesji, napisał do studentów list, w którym do dam zaapelował o strój, który byłby szczęśliwym kompromisem między wentylacją a powagą chwili. Panów zachęcał do noszenia długich spodni i koszul, klapkom, bermudom i podkoszulkom mówiąc stanowcze "nie".

W osobnym tekście odniósł się do sposobu studenckiej komunikacji, wysyłając do podopiecznych list, w którym zebrał zasady internetowego savoir-vivre'u. Prof. Kraszewski prawdopodobnie nie chciał dostawać korespondencji spod adresów typu: niezlacizia86@poczta.pl. "Lepiej przesadzić z grzecznością, niż okazać jej za mało" - pisał.

Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda teraz kultura na uczelni. Jak to widzi prof. Kraszewski, a jak studenci?

***

Na reportaż zatytułowany "Kultura na uczelni", który przygotowała Magda Skawińska, zapraszamy Państwa we wtorek (19 stycznia) o godz. 14.15. 

Czytaj także

Wielka Brytania wycofuje się z programu Erasmus. Johnson: to była trudna decyzja

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 19:16
Studenci i nauczyciele z Polski, Niemiec czy Francji nie będą już mogli wyjeżdżać na dotychczasowych warunkach na brytyjskie uczelnie. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podkreślił, że wycofanie się Londynu z programu Erasmus "to była trudna decyzja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz zmieniać świat? Ten konkurs jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:00
Do 17 stycznia można zgłaszać się do trzeciej edycji konkursu 25 under 25, którego celem jest wyłonienie młodych osób, które chcą zmieniać społeczno-gospodarcze oblicze Polski. 
rozwiń zwiń