Młodzi wynalazcy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 18:00
Są wiecznie twórczo niespokojni. Stale wymyślają nowe projekty: od maszyny do wiązania sznurówek w butach, po cienki i giętki endoskop, ułatwiający wykonywanie trudnych operacji medycznych. Konkursy dla młodych zdolnych dowodzą, że jest wśród nich wielu wynalazców z ciekawymi i – co ważne – praktycznymi pomysłami. Takie wyłania i nagradza min. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, organizująca od kilkunastu lat Ogólnopolski Konkurs „Młody Innowator”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey_Kuzmin

senior samotność izolacja osoba starsza kobieta 1200.jpg
Każdy ma swojego seniora

Być może laureaci pójdą w ślady polskich naukowców, którzy świat zadziwili swoimi projektami. Na razie jednak borykają się z przeszkodami, głównie finansowymi, bo opatentowanie swoich pomysłów kosztuje. Najbardziej zaskakuje jednak, że wielu nauczycieli i rodziców, którym zależy na rozwoju swoich dzieci, nie wie o możliwościach wzbogacenia wiedzy uczniów podczas bezpłatnych warsztatów naukowych dla uzdolnionej młodzieży. Od 40 lat prowadzi je Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.


Posłuchaj
10:56 2021_02_16 17_43_07_PR3_Reportaz w Trojce.mp3 Młodzi wynalazcy (Reportaż w Trójce)

 

Kuba Kołaciński, mając niespełna 14 lat, zdobył wraz z zespołem I nagrodę NOT w kategorii "szkoły podstawowe" za projekt bezpiecznych pasów na przejściach dla pieszych. – Zdobyłem nagrodę NOT za projekt najbardziej wydajnego systemu oświetleniowego oraz badanie wpływu barwy światła na efektywność pracy – opowiada o swoim projekcie Michał Ratajczak, laureat nagrody NOT.

Balik Rajan, licealista z Gdyni, otrzymał nagrodę specjalną prezes Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT: – Mój pomysł to endoskop: jest bardziej giętki niż te obecnie używane. Może dotrzeć do miejsc w organizmie, do których obecnie używane endoskopy nie dochodzą – tłumaczy.

Jak się zaczęła ich przygoda z wynalazkami? – O tych projektach powiedziała nam nasza nauczycielka w szkole, pani mgr Błędowska, która zachęciła nas do wzięcia udziału w konkursie. Stworzyliśmy zespół i zaczęliśmy od maszyny, która sama wiązała buty – opowiada Michał Ratajczak. – Co prawda nic nam się nie udało wtedy osiągnąć, ale jeśli finanse nam pozwolą, to ją skończymy – dodaje.

Dla takich zdolnych uczniów z całego kraju Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci organizuje bezpłatne warsztaty naukowe. – Tutaj np. warsztaty chemiczne prowadzi dr Wojciech Augustyniak. Pracuje w dużej firmie biotechnologicznej w Londynie i przyjechał specjalnie, by popracować ze swoimi młodszymi kolegami – oprowadza o warsztatach Maria Mach. – Ci młodzi ludzie za chwilę się przemieszają i w innych grupach pójdą na inne zajęcia. Razem też mieszkają, więc wzajemnie opowiadają sobie, czego się dowiedzieli, wzajemnie się inspirują – dodaje.

– Pomoc fachowa ze strony tutorów z Funduszu jest wręcz nieoceniona: mogę napisać nawet w późnych godzinach wieczornych, a w ciągu kwadransa dostanę odpowiedź. Wskazówki, co powinienem zrobić, albo co jest nie tak – opowiada jeden z uczestników warsztatów organizowanych przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.


***

Tytuł reportażu: Młodzi wynalazcy
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 17.44

pr

Czytaj także

Marzenia mieszczuchów o zieleni

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:30
Mieszkańcy wielu miast w Polsce, ale nie tylko, walczą o zachowanie skrawków naturalnej przyrody. Nie pragną kolejnych placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, ale kawałka natury, gdzie chcą spędzać czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bloki w środku miasta ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:25
Jak w Polsce obchodzi się prawo? Jakich sposobów używają deweloperzy, aby ominąć przepisy? Co zrobić, gdy pod naszym domem zaczyna się budowa i powstaje apartamentowiec, który zasłania nam świat?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka angielskiego poprzez wszystkie zmysły

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:45
Magdalena Dygała jest anglistką i otwarcie przyznaje, że kocha uczyć. Nie lubi za to stawiać jedynek, nie robi kartkówek i bardzo sobie ceni relacje z uczniami. Pod koniec 2019 roku została nominowana do międzynarodowej nagrody dla najlepszych na świecie nauczycieli.
rozwiń zwiń