Muzyczny dom i kuźnia talentów. Inspirujące Lusławice

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:03
Eryk Koszela ma 14 lat, a Wojciech Niedziółka – 17. Pierwszy jest fortepianistą, a drugi skrzypkiem. Obaj uważani są za wybitnych instrumentalistów u progu kariery estradowej. 
Lusławice, 21.05.2013. Lusławicka Orkiestra Talentów pod dyrekcją Moniki Bachowskiej występuje podczas inauguracji działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Lusławice, 21.05.2013. Lusławicka Orkiestra Talentów pod dyrekcją Moniki Bachowskiej występuje podczas inauguracji działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Krzysztof Penderecki.jpg
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
10:56 Reportaz w Trojce 2021_03_17-17-44-28.mp3 "Maestro byłby zadowolony" – reportaż Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej (Reportaż/Trójka)

 

W poszukiwaniu talentu

Obaj także trafili do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie 14 marca wystąpili w ramach pierwszego spotkania z cyklu "Prezentacje". Była to dla nich pierwsza od dawna okazja do zagrania przed publicznością. – Emocje są ogromne. To zawsze coś pięknego zagrać przed publicznością, nawiązać kontakt – mówił Wojciech Niedziółka po zejściu ze sceny.

"Prezentacje" to wydarzenie, którego celem jest promocja największych młodych muzycznych talentów. Występ bohaterów reportażu otworzył cykl comiesięcznych recitali, które odbywają się w niedzielne popołudnia. Na każdym z nich będzie można posłuchać świetnie zapowiadających się młodych muzyków. – Śmiem powiedzieć z pełnym przekonaniem, że Krzysztof Penderecki byłby szczęśliwy po wysłuchaniu tego koncertu – ocenił dyrektor centrum Adam Balas.

Całe dzieciństwo z muzyką

– Jedyne określenie, które przychodzi mi do głowy, gdy słyszę o Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach to "mój muzyczny dom" – powiedział Wojciech Niedziółka, który kilka lat wcześniej miał okazję poznać Pendereckiego. – Mogłem poznać Mistrza, którego muzyki słucham od wielu lat. Zapamiętałem go jako człowieka niezwykle ciepłego, serdecznego i chcącego rozwijać młodzież – wspominał młody skrzypek.

H. Wieniawski - Variations on an Original Theme op.15 - Wojciech Niedziółka/Wojtek Niedziółka


14-letni Eryk Koszela gra na fortepianie, odkąd skończył cztery lata. W ciągu trwającej większość swojego życia przygody z muzyką uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez pedagogów i mistrzów instrumentu. Brał także udział w wielu konkursach w kraju i za granicą. – Po prostu kocham muzykę i chcę się nią cieszyć. Chcę przekazywać swoje uczucia poprzez grę na fortepianie. Wiążę z nią przyszłość – opisywał nastoletni artysta w rozmowie z Magdaleną Zbylut-Wiśniewską.

G2 Koszela Eryk/PSM II st im. W.Żeleńskiego


W reportażu także o tym, jak wygląda życie rodzica utalentowanego dziecka, o dzieleniu się z publicznością emocjami i o cenie dążenia do doskonałości.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Maestro byłby zadowolony"
Autorka reportażu: Magdalena Zbylut-Wiśniewska (Radio Kraków)
Data emisji: 17.03.2021
Godzina emisji: 17.44

kr


Czytaj także

An On Bast/Maciej Fortuna i muzyka Krzysztofa Pendereckiego w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:00
Przypominamy koncert duetu An On Bast/Maciej Fortuna, w trakcie którego wykonane zostały utwory zmarłego dziś kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sophie Ann Mutter: świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 14:50
– Muzyka Krzysztofa otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego muzyki – mówiła Sophie Ann Mutter o Krzysztofie Pendereckim. Kompozytor zmarł 29 marca w Krakowie w wieku 86 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa: gdy komponuję, wszystko mam zaplanowane

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 16:00
- Pracy mi nie brak, bo ja jestem teraz kimś innym, jestem kompozytorem. Ale kontaktu z ludźmi mi brak bardzo - mówiła w audycji Cafe "Muza" Joanna Wnuk-Nazarowa.
rozwiń zwiń