Smartfonie, daj żyć! Reportaż "Złap zasięg" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 19:15
Aparaty komórkowe kradną nam czas. Ten spędzany ze znajomymi, z rodziną: nie widzimy siebie i nie słyszymy, większość naszej uwagi skupiona jest na naszych ukochanych smartfonach. Jesteśmy z kimś, w towarzystwie, a tak naprawdę osobno – każdy wgapiony w swój smartfon.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Akhenaton Images.

dzieci smartfon technologia urządzenia mobilne 1200.jpg
"Brzdąc w sieci". Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?

Teoretycznie o tym wiemy, jednak tak naprawdę niewiele z tego wynika. Fundacja Dbam o Mój Zasięg wyszła z ciekawą inicjatywą: jedna z trójmiejskich restauracji daje klientom 10 procent rabatu, jeśli na czas wizyty odłożą smartfony do specjalnej skrzyneczki i nie będą z nich korzystać. Czy to właśnie jest szansa na to, że zobaczymy ludzi wokół nas? Fundacja ma apetyt na więcej...

Posłuchaj
12:58 TROJKA Reportaz 2021_08_10 18-39-12.mp3 Złap zasięg (Reportaż/Trójka)

Okazuje się, że klienci są zachwyceni tym pomysłem: i nie chodzi o rabat, ale właśnie o uwolnienie od przymusu ciągłego sprawdzania smartfona. – Sam czuję uzależnienie od telefonu: reaguję na każdy sygnał i wibrację. Gratuluję tego pomysłu! – mówi jeden z klientów, któremu przytakuje żona.

– Widzę, że jeśli idziemy ze znajomymi do restauracji i korzystamy z telefonów, to po powrocie mam problem, aby powiedzieć, o czym rozmawialiśmy. A więc dajmy sobie czas, aby być odłączonymi od sieci – mówi Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Zasięg, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, inicjator akcji. – Wydawało nam się, że pobyt w restauracji to doskonały czas, aby wyciszyć telefony, usunąć się poza zasięg i nie być obecnym dla innych. Bo ci inni ważni są właśnie z nami przy stole – tłumaczy.

10 zasad higieny cyfrowej z Fundacją Dbam o Mój Zasięg/YouTube Fundacja Dbam o Mój Zasięg

– Badania prowadzone razem z Uniwersytetem Gdańskim wskazują, że nadmierne przywiązanie do elektroniki przynosi bardzo negatywne konsekwencje – dodaje Maciej Dębski. – Kontakt przez sieć jest substytutem prawdziwej relacji. Jeżeli więc chcemy zbudować fajne relacje, to musimy niestety – albo stety – wyskoczyć poza przestrzeń internetu – wyjaśnia.

I podaje przykład: badania udowodniły, że jeśli np. jemy z telefonem w ręku, to o wiele gorzej przeżuwamy. Więcej: specjaliści twierdzą, że używanie nowych technologii podczas posiłków powoduje, iż dziecko nie uczy się nowych smaków i zapachów!

W nowym roku Fundacja Dbam o Mój Zasięg chce projekt ze skrzyneczkami rozpropagować nie tylko w Trójmieście, ale w całej Polsce. Natomiast docelowo zamierza wypracować system certyfikacji restauracji, kawiarni i klubów "przyjaznych nawiązywanym relacjom".

Co, jeśli w świecie cyfrowym zapomnimy o relacjach osobistych? | Maciej Dębski | TEDxGdynia/YouTube TEDx Talks

***

Tytuł reportażu: "Złap zasięg"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 10.08.2021
Godzina emisji: 18.39

pr

Czytaj także

FOMO, czyli lęk przed tym, co omija nas w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 07:28
– Jeżeli każdego dnia jesteśmy bombardowani milionami bodźców, potem trudno jest nam bez tego żyć – mówi psycholog Małgorzata Osowiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podcast, który pomaga przetrwać pandemię [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 18:00
Pandemia trwa ponad rok. Ludzie przeżywają lęki, cierpią na samotność i brak kontaktów z bliskimi. Dwie energiczne, wrażliwe społecznie kobiety wpadły na pomysł, jak pomóc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat: coś mnie ominęło?!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:55
FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi. Naukowcy twierdzą, że może mieć bardzo poważne i dalekosiężne skutki. Ale na czym właściwie polega FOMO i w jaki sposób można go leczyć?
rozwiń zwiń