Ostre cięcie, czyli kulisy pracy wyjątkowego ślusarza. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 19:03
Miał być artystą, a został rzemieślnikiem. Pan Jan jest ślusarzem. Na początku lat dziewięćdziesiątych otworzył swój zakład i zaczął ostrzyć narzędzia. Pracuje na skonstruowanych  przez siebie maszynach, a w wolnym czasie wyrabia biżuterię. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
12:30 PR3_MPLS 2021_06_28-18-39-04_reportaż.mp3 "Ostry gość" (Reportaż/Trójka)

 


Pan Jan jest fachowcem znanym w okolicy. Trafiają do niego przedmioty nawet z odległych zakątków kraju. – Narzędzia są po to, by je wykorzystywać i nimi pracować. Jestem ostatnim fachowcem na Dolnym Śląsku. Ostatnio trafił do mnie przedwojenny tasak szefa kuchni – mówił.  Miałem być artystą. Ciągnęło mnie głównie do malarstwa. Zdawałem nawet do liceum sztuk plastycznych we Wrocławiu. Niestety oblałem egzamin z matematyki. Nie wiedziałem co robić. W tamtym czasie otwierali u nas akurat szkołę metalową. Nie wiedziałem, co dokładnie gra mi w duszy, więc podjąłem decyzję, która miała mi pomóc nie zmarnować roku i przyszłości. Z wykształcenia jestem metalowcem, czyli osobą, która potrafi w różny sposób obrabiać metale – wyjaśnił pan Jan. 

– Znam pana Jana od lat. Od czasu do czasu podrzucam mu noże do naostrzenia. Czasami moje, innym razem od teściowej. Dziś akurat trochę ich przywiozłem. Może i są inne osoby, które zajmują się ostrzeniem narzędzi, ale nikt nie robi tego tak, jak pan Jan. Dzięki niemu nie muszę wyrzucać starych przedmiotów, tylko dlatego, że się stępiły – mówił jeden z klientów. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Ostry gość"
Autorka reportażu: Magda Skawińska 
Data emisji: 28.06.2021
Godzina emisji: 18.43

zch


Czytaj także

"Kibic swoje wie". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 19:00
Piłkarskie emocje udzielają się niezależnie od wieku. Podczas meczu reprezentacji Polski kibiców ubranych w biało-czerwone barwy nie brakowało w wielu strefach. Część z nich przyszła oglądać mecz ze swoimi pociechami. Co  o piłce wiedzą najmłodsi kibice i jakie mają przekonania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwiodawca rekordzista. Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:00
14 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. To także rocznica urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył istnienie grup krwi, za co w 1930 roku dostał Nagrodę Nobla. Andrzej Lis ze Starego Sącza jest rekordzistą Polski i Europy wśród honorowych krwiodawców. Ma na swoim koncie już ponad 99 litrów oddanej krwi. Liczy, że w grudniu tego roku przekroczy poziom 100 litrów.​
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeciw mobbingowi w szkołach artystycznych [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 19:15
Przychodzą na studia z wielkimi marzeniami. Szybko przekonują się, że czekają ich trudne lata pracy nad sobą, nad własnym ciałem, charakterem i... asertywnością. Młodzi aktorzy z mobbingiem nierzadko spotykają się już na pierwszym roku studiów.
rozwiń zwiń