X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemiecka przeszłość Szczecina - reportaż w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 12:31
Jego polscy mieszkańcy przybyli tu dopiero po wojnie. Władze przez lata zacierały ślady obecności Niemców i szukały piastowskich korzeni miasta. Dziś szczecinianie wracają do przeszłości.
Audio

Młodzi mieszkańcy Szczecina powoli zaczynają odkrywać i akceptować niemiecką przeszłość swojego miasta. Joanna Kościelna, studentka kulturoznawstwa, zorganizowała przegląd filmów z udziałem gwiazd niemieckiego kina niemego, które się tu urodziły.

- Niewiele osób wie o tym, że Szczecin słynął z aktorów kina niemego. Ciągle się uczymy tego miasta i dowiadujemy czegoś nowego. Ono ciągle jest dla nas zagadką – przyznaje.

Jej dziadkowie przyjechali tu ze Wschodu. Dla niej to jest już rodzinne miasto. Mówi, że Szczecin jest jeden i nie wolno go dzielić na polski i niemiecki.

Róża Król, szczecinianka, przyjechała po wojnie. – Każdy dzieciak wiedział, że to jest miasto poniemieckie. Mieszkaliśmy w poniemieckich domach, poniemieckich meblach, jedliśmy z poniemieckich talerzy. Ale ludzie uważali, że to nam się należy za straty wojenne – mówi.

Jan Macholak, dyrektor Archiwum Państwowego, też przybył tu wiele lat temu z Poznania. Zgadza się z twierdzeniem, że trudno się odciąć od przeszłości. Przypomina, że kiedyś za wszelką cenę niszczono wszystkie ślady obecności Niemców w mieście, a wśród osadników, którzy tu przybyli, przez długi czas panowała niepewność czy Szczecin na pewno będzie polski.  

- To była prowizorka. Miasto eksploatowano, ale nie inwestowano w nie. Pierwszy nowy budynek oddano do użytku dopiero w roku 1955. Przez dziesięć lat nie wybudowano tu nic – mówi.

Sytuacja zaczęła się zmieniać w drugiej połowie lat 50. Momentem przełomowym była wizyta Chruszczowa, który w roku 1959 otrzymał honorowe obywatelstwo miasta i oświadczył, że Szczecin na zawsze będzie polski.

Jak mówi Joanna Kościelna, Szczecin jest trudnym miastem, bo brakuje tu punktów oparcia. - Jest lęk, że przyjdą Niemcy i nam coś zabiorą. Ale należy już rozpakować walizki i zaakceptować przeszłość miasta. Trzeba powiedzieć, że to jest moje miasto i zakorzenić się tutaj - mówi.

Aby wysłuchać całego reportażu "Moje miasto Szczecin" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku   w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Reportaż przygotowała Hanna Bogoryja-Zakrzewska.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(miro)

Czytaj także

Szczecin: autobusy przyjmą bilety z Berlina

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 12:40
Bilety kolejowe VBB (Związek Komunikacyjny Berlin-Brandenburgia)˙będą uprawniały do poruszania się środkami komunikacji miejskiej na terenie Szczecina, Berlina oraz Brandenburgii. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek w Berlinie burmistrz tego miasta Klaus Wowereit i prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetrwać zimę w Szczecinie…

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 18:29
O organizowanych w Szczecinie w najbliższych miesiącach wydarzeniach kulturalnych i nie tylko opowiadali Justynie Dżbik jej doskonale poinformowani goście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce kolejne przetargi stoczniowe

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 15:53
Chętni na zakup części majątku stoczni Szczecin i Gdynia mają czas odpowiednio do 16 i 18 listopada na wpłatę wadium i złożenie oświadczeń rejestracyjnych, uprawniających do udziału w aukcjach.
rozwiń zwiń