X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pogotowie dla poturbowanych dzikusów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2010 12:05
Tu każde zwierzę ma swoją historię, zazwyczaj traumatyczną. W Leśnym Pogotowiu znajdują pomoc medyczną, wyżywienie i troskliwą opiekę.
Audio

Do schroniska działającego przy Nadleśnictwie Katowice, co roku trafia kilkaset dzikich zwierząt poszkodowanych w wypadkach drogowych, porażonych prądem czy postrzelonych.

Leśne Pogotowie nie jest ogrodem zoologicznym. – Nie nastawiamy się tu na zwiedzających, nie ten cel i nie ta idea nam przyświecają – podkreśla Jacek Wąsiński, leśnik prowadzący schronisko.

W reportażu Ewy Michałowskiej tłumaczy, że ośrodek służy temu, by zwierzę wychować, wyleczyć i wypuścić na wolność. Nie wszystkim się to uda, np. orlik krzykliwy z uszkodzonym skrzydłem będzie musiał zostać w Pogotowiu na stałe. – Tym, które nie mogą wrócić na wolność staramy się stworzyć takie warunki, żeby się tu u nas czuły jak najlepiej - mówi Jacek.

Nawet te zwierzaki mają swoje zadania do spełnienia. Żbik urodzony w niewoli służy dla celów edukacyjnych. – Żeby dzieci wiedziały, że w Polsce żyją wspaniałe dzikie koty, bardzo rzadkie, takie jak rysie i żbiki – tłumaczy Wąsiński. Rysie z uszkodzonym wzrokiem występują w filmach przyrodniczych, a kucyk Amigo, bociany i kózki, rozweselają całe towarzystwo.

Gdy Jacek się zbliża słychać podekscytowane sapania, klekotania, parskania i piski. Nikogo nie dziwi, gdy leśnik woła do żurawia – Jasiek, nie wolno, trzeba być dżentelmenem!. Tu każde zwierzę ma swoje imię.

Wąsiński wspomina, że na początku było ciężko, brakowało pieniędzy i wsparcia. Mimo tych przeszkód, schronisko działa już od 19 lat. - Myślę, że to jest dar, który dostałem od Pana Boga, że mogę się zajmować tymi zwierzętami, to taki prezent dla mnie – podsumowuje.

 

Jak się dogaduje wydra z bocianem? Jak to się stało, że Jacek Wąsiński założył Leśne Pogotowie i co go najbardziej denerwuje w zachowaniu ludzi, którzy nie szanują natury?

Aby wysłuchać całego reportażu "Pogotowie dla poturbowanych dzikusów" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce powyżej.

 

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

 

(asz)

Czytaj także

Reportaż: „Pogotowie jeżowe” - Ewelina Karpacz – Oboładze

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 18:15
Andrzej Kuziomski założył pierwsze w Polsce i drugie w Europie „Pogotowie jeżowe”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskretny urok... kundla

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 15:19
- Zęby powybijane, krtań zmiażdżona: to jest mój ukochany zwierzak - wyznaje pan Kazimierz, właściciel Diabełka startującego w konkursie na najsympatyczniejszego kundla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś Światowy Dzień Zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 05:34
Obchodzony jest w rocznicę śmierci świętego Franciszka, uważanego za patrona zwierząt, które nazywał "naszymi braćmi mniejszymi".
rozwiń zwiń