Odzyskany dom. Repatrianci o powrocie do Polski [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 18:40
We wrześniu mija rok, od kiedy rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Starym Sączu. – Na początku było trochę trudno. Z czasem przyzwyczaili się i zaczęli rozmawiać po trochu – opowiadają bohaterowie reportażu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie.
Repatrianci z Kazachstanu
Repatrianci z KazachstanuFoto: РАР/Jakub Kaczmarczyk

PAP repatriacje 1200.jpg
Jan Szumski: sowieckie represje wobec Polaków rozpoczęły się przed II wojną światową

Dzięki akcji pomocy dla osób pochodzenia polskiego Tatiana i Józef Kubierscy wraz z dwiema córkami Inessą i Mileną oraz synem Maksimem zamieszkali w budynku wynajętym od gminy, który samorząd kupił wraz z działką i wyremontował dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa. 


Posłuchaj
10:13 2021_09_22 18_37_36_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Odnaleźć dom w kraju przodków. Codzienność repatriantów w Starym Sączu (Reportaż/Trójka)

 

Mieszkanie powoli dostosowują do swoich potrzeb. Dzieci zyskały pokoje i łazienkę w domu, co jest dużą zmianą dla rodziny. W Kazachstanie trudne były dla rodziny nie tylko warunki lokalowe czy sroga tamtejsza zima. Istnieje tam ogromna dysproporcja między wysokimi cenami w sklepach i niskimi zarobkami. 


Adam Mitelsztet 1200.JPG
Adam Mitelsztet: pamiętam, gdy ojciec powiedział: "Polska to już nasz kraj"

– Jesteśmy, z obu stron, polskiego pochodzenia. Moi dziadkowie i babcia przyjechali wraz ze swoją rodziną z Ukrainy, zostali przysłani pociągami na goły step w 1936 roku ze względu na polskie pochodzenie. Babcia miała roczek, a dziadek trzy latka. Nie mieli niczego do jedzenia, picia. Nie mieli domów. Musieli budować ziemianki, z których potem żyli. Ciężko było bardzo. Zdarzało się, że połowa rodziny umierała, dużo bardzo małych dzieci tego nie wytrzymało – mówi Tatiana Kubierska, wspominając zesłanie swojej rodziny do Kazachstanu. 

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek ocenia, że powinniśmy udzielać repatriantom wsparcia. – Jesteśmy tym ludziom to winni. To są nasi rodacy, skrzywdzeni bardzo mocno przez los, przez historię. Kiedyś ich przodkowie musieli wyemigrować, a dziś, kiedy nasza ojczyzna jest w zdecydowanie lepszej sytuacji materialnej, ale przede wszystkim jest wolna, to naszą powinnością jest umożliwić powrót potomkom naszych rodaków, tym którzy się o to zwracają – podkreśla urzędnik.   

Lekcje polskiego odbywają się codziennie, to m.in. dzięki nim repatriantom łatwiej odnaleźć się w ojczyźnie. Istotnym elementem wspierającym integrację jest także znalezienie pracy i adaptacja w szkole. – Dzięki temu szybko zapominają, że przyjechali z innego świata – ocenia burmistrz Lelek.  

***

Posłuchaj reportaży emitowanych w Trójce >>>


***

Tytuł reportażu: To jest nasz prawdziwy dom
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 18.41 

gs

Czytaj także

"Powroty Rodaków z Kazachstanu"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 15:00
Gościem audycji był Jerzy Danilewicz, który opowiedział o swojej ostatniej książce "Witajcie w Polsce. Powroty Rodaków z Kazachstanu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z ziemi obcej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 06:45
Kolejna grupa repatriantów ze wschodu powróciła do Polski. Małopolska gmina Stary Sącz przyjęła kilka dni temu pięcioosobową rodzinę Kubierskich z Kazachstanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże zainteresowanie kursami adaptacyjno-językowymi wśród repatriantów

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 12:30
Uczestnicy tegorocznych obozów to w większości repatrianci z Kazachstanu, którzy w ciągu ostatnich miesięcy zamieszkali - na zaproszenie gmin - w różnych miastach Polski.
rozwiń zwiń