Błogosławiony ksiądz Jan Franciszek Macha. Męczennik czasu wojny [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 19:00
Ksiądz Jan Franciszek Macha, zwany w rodzinie po śląsku Hanikiem pomagał wszystkim potrzebującym niezależnie od narodowości. – Ten wybór opierał się nie na jego osobistym patrzeniu na człowieka. On zawsze patrzył przez ewangelię, przez to, co głosił Chrystus – podkreśla ksiądz Adam Brzyszkowski, proboszcz parafii w Rudzie Śląskiej.
Katowice, 20.11.2021. Msza beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Ks. Macha był śląskim duchownym straconym w 1942 r. przez hitlerowców. Pierwotnie uroczystość była planowana na październik ub. roku
Katowice, 20.11.2021. Msza beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Ks. Macha był śląskim duchownym straconym w 1942 r. przez hitlerowców. Pierwotnie uroczystość była planowana na październik ub. roku Foto: PAP/Andrzej Grygiel

– Został wyświęcony w czerwcu 1939 roku i objął funkcje wikarego w parafii św. Józefa w Rudzie. Tam w czasie kolędy w 1939, kiedy zaczął odwiedzać ludzi, zobaczył, jaka jest skala potrzeb. Jak ogromna jest skala represji, które spadły ze strony niemieckiego okupanta. Zaczął sam organizować pomoc, która polegała na tym, że ludzie przynosili do kościoła różne produkty i on przez swoich bliskich znajomych, kleryków, harcerzy, roznosił to do potrzebujących – mówi Andrzej Grajewski, historyk, dziennikarz "Gościa Niedzielnego". Działalność duchownego została dostrzeżona przez polskie organizacje podziemne i ksiądz Jan został zaprzysiężony w Związku Walki Zbrojnej, gdzie tworzy Wydział Opieki Społecznej. – W ramach tego oddziału organizuje na gigantyczną skalę akcje pomocy, zbierając i rozdzielając pieniądze, produkty żywnościowe – dodaje historyk. 


Posłuchaj
12:47 2021_11_22 18_41_54_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Ksiądz Jana Franciszka Machy, błogosławiony niosący pomoc w czasach II wojny światowej. (Reportaż/Trójka)

Z myślą o potrzebujących

Pochodzący z Chorzowa ksiądz Jan Franciszek Macha jest nowym błogosławionym Kościoła katolickiego. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się w katowickiej katedrze Chrystusa Król w minioną sobotę 20 listopada. Przewodniczył jej delegat papieża Franciszka – prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro. Odczytał on formułę beatyfikacyjną. Sylwetkę księdza Machy przedstawił ks. dr hab. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Przypomniał, że młody kapłan po wybuchu wojny na terenie Rudy Śląskiej poznał dramatyczną sytuację polskich rodzin i postanowił im pomóc. – Zorganizował i przez prawie dwa lata kierował organizacją dobroczynną, która swoje ideały budowała w oparciu o chrześcijańską caritas i tradycje harcerskie – zaznaczył. Ksiądz Bednarski przypomniał, że młody ksiądz Macha był torturowany przez gestapowców, a mimo to przebaczał oprawcom i podtrzymywał na duchu współwięźniów. Został skazany na karę śmierci, oskarżono go o pomoc polskim rodzinom i szkodzenie narodowi niemieckiemu. – Cztery miesiące w celi śmierci czekał na wykonanie wyroku, został ścięty na gilotynie w katowickim więzieniu w 1942 roku – dodał. W chwili śmierci ksiądz Jan Franciszek Macha miał 28 lat. 

Ksiądz Jan Franciszek Macha fot. Forum/Henryk Przondziono / Gość Niedzielny Ksiądz Jan Franciszek Macha fot. Forum/Henryk Przondziono / Gość Niedzielny

Życie bez hipokryzji, fałszu i dwulicowości 

– Moim zdaniem to była jedna z najodważniejszych postaci w naszej rodzinie. Nie bał się śmierci, tortur. Wszystko przeżywał w spokoju. Pomagał biednym, ofiarom wojny, tym, których aresztowano, brano do wojska i którzy ginęli – opowiada jedna z kuzynek nowego beatyfikowanego. Jak podkreśla, dla całej rodziny jest to niezwykłe wydarzenie, tym bardziej radosne, że tak wiele osób w nim mogło uczestniczyć.

Papież, który spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu Świętego Piotra, powiedział, że beatyfikowany w sobotę kapłan został zamordowany z nienawiści do wiary przez nazistowski reżim w ramach prześladowań Kościoła. – W mroku więzienia znalazł w Bogu siłę i pokorę. Niech jego męczeństwo stanie się ziarnem nadziei i pokoju. Brawa dla nowego beatyfikowanego – mówił Franciszek. Ojciec święty podkreślił, że życie chrześcijanina nie jest występem na scenie, w którym można zakładać odpowiadającą nam maskę. Powiedział, że Jezus uwalnia nas od hipokryzji, fałszu i dwulicowości.


Katowice, 20.11.2021. Msza beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy, 20 bm. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Ks. Macha był śląskim duchownym straconym w 1942 r. przez hitlerowców. Pierwotnie uroczystość była planowana na październik ub. roku, fot. PAP/Andrzej Grygiel Katowice, 20.11.2021. Msza beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Ks. Macha był śląskim duchownym straconym w 1942 r. przez hitlerowców. Pierwotnie uroczystość była planowana na październik ub. roku, fot. PAP/Andrzej Grygiel

***
Tytuł reportażu: Hanik
Autorka reportażu: Agnieszka Loch
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 18.41

IAR/gs

Czytaj także

Historia ppłk. Wacława Lipińskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 19:15
125 lat temu, 28 września 1896 r., urodził się ppłk. Wacław Lipiński. Jako szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy w specjalnych komunikatach dodawał otuchy broniącej się stolicy. Walczył z carską Rosją w Legionach, z Rosją sowiecką w wojnie polsko-bolszewickiej, potem z Niemcami w 1939 roku, a zabili go Polacy w więzieniu we Wronkach 4 kwietnia 1949 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień papieski oczami przedszkolaków

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 19:05
Oba Lolki są szmaciane i dość wiekowe, mają już przecież sześć lat. Jeden z nich ma na głowie czuprynę z żółtej włóczki, a drugi nosi piuskę. To szmaciane pacynki, które w warszawskim przedszkolu Lolek pomagają opowiadać dzieciom o otaczającym je świecie. W przeddzień obchodów 21. Dnia Papieskiego Trójkowa reporterka odwiedziła przedszkole Lolek, które absolwenci Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia sześć lat temu otworzyli na warszawskim Mokotowie. Przedszkolaki po swojemu przygotowywali się tam do papieskiej uroczystości.
rozwiń zwiń