Człowiek wykształcony czyta Tacyta w oryginale

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 15:56
W pewne rejony literatury, w pewne sfery języka, bez znajomości filologii klasycznej człowiek nigdy nie wejdzie, bo nie będzie miał narzędzia.
Audio

- Łacina to jest język, w którym tworzono podwaliny myśli i sztuki. To jest taki protoplasta każdego języka, który stara się najpiękniej opisać wartości – mówi Filip, uczeń z I LO w Olsztynie. Jego kolega Paweł dodaje, że łacina uczy człowieka ogromnej cierpliwości, zwłaszcza, że gdy tłumaczy się dowolny tekst z tego języka, jedno zdanie może mieć nawet osiem znaczeń.

Trudno nazwać się prawdziwym humanistą bez znajomości języków antycznych. W Polsce nie są one jednak obecne w programie nauczanie na poziomie szkoły średniej.

Inaczej jest w Europie Zachodniej, gdzie - między innymi w Niemczech - powstają nawet zespoły muzyczne śpiewające w językach klasycznych. Tam łacina i greka są znacznie bardziej poważane i popularne niż w Polsce. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii filologów klasycznych chętnie zatrudnia się w bankach, ze względu na ich wyjątkową skrupulatność.

- Dzisiaj jest trochę lepiej, ale do 1989 roku próbowano tę łacinę na siłę usunąć ze względu na to, że to język Kościoła. Po ’89 nie widziano sensu, żeby ją wprowadzać, bo właściwie w jaki sposób może się ona obywatelowi wspólnoty europejskiej przydać – tłumaczy dr Tomasz Drajkopel, filolog klasyczny.

Ekspert podkreśla, że w Europie nikt nie podważa zasadności nauczania łaciny. Nie można mówić o tradycji i kulturze europejskiej, jeśli nie odwołamy się do jej językowych korzeni.

- Pięknie byłoby znać łacinę, żeby mieć świadomość, że to słownictwo, którym posługujemy się na co dzień, w dużej mierze się z niej wywodzi. Na 20 tys. najczęściej używanych słów w języku angielskim połowa jest pochodzenia łacińskiego, ponad 5 tys. pochodzenia greckiego. W języku polskim te proporcje są nieco inne, natomiast do 1795 roku łacina była u nas językiem urzędowym – mówi Joanna Skrzynecka, nauczycielka z Olsztyna.


 

Aby wysłuchać całego reportażu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Reportaż "Przerobić Tacyta" przygotowała Alicji Kulik.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)

Czytaj także

Kolejny dzień matur. Dziś przedmioty egzotyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2010 07:01
Przed maturzystami egzaminy pisemne z informatyki oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.
rozwiń zwiń