Wyznania grubasów

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 11:32
Polacy coraz częściej mają problem z nadwagą. Pod tym względem doganiamy już mieszkańców USA.
Audio

- Dziewięćdziesiąt siedem kilo. Jak ostatnio kupowałem spodnie to mi pani powiedziała, że to największy rozmiar, większy znajdę już tylko w sklepie dla puszystego pana – mówi bohater reportażu. Na dietę jednak przejść nie zamierza.

Rozmówcy Magdy Skawińskiej wspominają o niezliczonych dietach, które stosowali. - Nie jestem w stanie tego policzyć. Mogłabym służyć za jakiś materiał do badań. Próbowałam chyba wszystkiego, lekarstw, których w Polsce wtedy nie było – tłumaczy walcząca z otyłością kobieta.

Część bohaterów audycji "walczy z własnym ciałem" od wielu lat. U niektórych problem z wagą pojawił się już we wczesnym dzieciństwie. – W wieku 3, 4 lat w karcie przedszkolnej miałam napisane: nadwaga. Zaczęłam się bardzo szybko odchudzać. W wieku 7 lat, jak szłam do komunii, postawiłam sobie pierwsze ograniczenia – wspomina młoda kobieta.

Aby pozbyć się niechcianych kilogramów podejmowane są czasem bardzo drastyczne kroki.

 - W szóstej klasie był taki moment, kiedy stałam się naprawdę "duża". Moja mama zaprowadziła mnie do endokrynologa. Stosowałam wtedy dietę 600 kalorii na dzień. Schudłam 14 kilo. Według lekarki to było za mało. Dwie godziny ćwiczeń, 600 kalorii, jeden dzień w tygodniu tylko na wodzie. Waga nie spadała, więc dodano mi drugi dzień bez jedzenia, załamałam się – opisuje jedna z bohaterek reportażu.  

Z utrzymaniem linii mogą mięć szczególny problem kobiety po urodzeniu dziecka. Matka pięciorga dzieci mówi jak bardzo trudno w natłoku obowiązków regularnie i zdrowo się odżywiać. – Ugotowałam obiad, ale nie miałam czasu, żeby go zjeść. Doprowadziłam do takiego momentu, że codziennie o północy czułam taki wilczy apetyt, że jadłam wszystko, co się dało – tłumaczy kobieta.

 

Aby wysłuchać całego reportażu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Reportaż "Polska jest coraz grubsza" przygotowała Magda Skawińska.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)

Czytaj także

"Jestem gruba" - Magda Skawińska

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2009 18:15
Wiele pism publikuje przepisy na kuracje odchudzające i lansuje modę na szczupłą sylwetkę. Tymczasem w Polsce żyje coraz więcej ludzi otyłych. Kasia i Marta także są otyłe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jemy i tyjemy

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 20:00
Zupa, schabowy i ziemniaki - tak wygląda tradycyjny polski obiad. Na naszych talerzach króluje tłuszcz i kalorie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyła Polska musi odchudzać się z głową

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 16:30
60 procent Polaków cierpi na nadwagę i otyłość. Na tle innych krajów wciąż nie wyglądamy najgorzej, ale ten fakt nie zwalnia nas ze stosowania diety.
rozwiń zwiń