Stąd pamiątek się nie zabiera

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 13:26
- To było w nocy, usłyszałam wybuch i zapytałam męża, czy to bombardowanie. Zaraz potem był drugi, nieco słabszy. A potem… potem władze okłamywały nas i całą Ukrainę - wspominają świadkowie awarii elektrowni w Czarnobylu.
Audio

- Mieszkaliśmy w Prypeci, to miasto pobudowano specjalnie dla pracowników elektrowni. To było piękne przestronne miasto, młode, międzynarodowe, żyliśmy obok siebie: Tatarzy, Rosjanie, Kazachowie, Ukraińcy, nikt się nie kłócił – opowiada żona naukowca pracującego przy montażu rdzenia.

Jego dział, blok IV, na którym montowano rdzeń, miał być niezawodny, najbardziej sprawdzony i zabezpieczony.

Wokół Prypeci były lasy pełne grzybów i jagód, rzeka. Taki raj na ziemi. – Uczyłam fizyki w szkole, 26 kwietnia w sobotę były normalne zajęcia, tyle, że drugą zmianę zwolniono wcześniej do domu, nikt nam nic nie mówił, niektórzy poszli kąpać się w rzece – dodaje w reportażu Tomasza Jeleńskiego.

W mieście myto ulice, ale przecież często tak się działo w czasie upału. Nad reaktorem nie było kopuły, ale nawet pracownikom elektrowni mówiono, że nie został uszkodzony.

Dopiero drugiego dnia: "Uwaga! Uwaga! Towarzysze, w związku z awarią elektrowni w mieście Prypeci, w celu bezpieczeństwa ludności, zachodzi konieczność przeprowadzenia czasowej ewakuacji mieszkańców."

Kolumna autobusów sunęła szosą, a w przeciwną – do miasta – jechały pojazdy opancerzone i żołnierze w maskach. – W mijanych wsiach starsze kobiety żegnały nas znakiem krzyża – wspominają.

Wszyscy zastanawiali się dokąd ich wywożą, co z nimi będzie. Przez ostatnią dobę chodzili normalnie po ulicach, nie chronili siebie i dzieci, nie pozostawali w domach.  - Gdyby nam powiedzieli wcześniej … - mówią dziś.

Bohaterowie reportażu Tomasza Jeleńskiego opowiadają jakie były skutki napromieniowania dla nich oraz wszystkich, którzy pracowali przy napromieniowanym reaktorze. Czego się najbardziej boją? Jak teraz wygląda życie w zamkniętej strefie czarnobylskiej?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Piołun". Wystarczy kliknąć "Reportaż 26 kwietnia" w boksie "Posłuchaj".

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)Czytaj także

Czarnobyl: 25 lat po katastrofie w elektrowni atomowej. Zobacz zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 06:50
Radziecka propaganda starała się ukryć skalę katastrofy, do której doszło 25 lat temu w elektrowni jądrowej na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: "o Czarnobylu dowiedziałem się z Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 11:17
Dziennikarz gazety białoruskiej usłyszał, że Polacy mają pić "jakieś płyny". W partii poradzono mu, żeby słuchał radia swojego, czyli radzieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie życie Czarnobyla

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 11:30
Opustoszałe rejony wokół elektrowni zajęła przyroda. Odradzają się tam wymierające gatunki zwierząt, które mogą żyć nieniepokojone przez człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turysta w opuszczonym mieście

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 11:49
Bujna przyroda powoli bierze we władanie wyludnione po katastrofie w Czarnobylu miejscowości. Wypuszczają się tam tylko naukowcy i spora grupa fascynatów miejskich ruin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka odwiedził napromieniowane tereny

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 00:46
Na Białorusi władze i opozycja obchodziły we wtorek 25. rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Prezydent Aleksander Łukaszenka odwiedził skażone obszary na południu kraju, a opozycja przeprowadziła w Mińsku mityng "Czarnobylski Szlak".
rozwiń zwiń