Hip hop narodził się z buntu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 12:30
Choć jego genezę stanowi protest przeciwko białemu społeczeństwu USA lat 70., w założeniu nie ma w sobie agresji. Uczy za to jedności i dzielenia się pasją.
Audio

Anna Jujka, choreograf, nauczycielka i tancerka hip hopem żyje od wielu lat. Styl ten poznała jeszcze jako dziecko i szybko stał się jej sposobem na życie.

Na jej zajęcia przychodzą ludzie w każdym wieku, przedstawiciele bardzo różnych profesji: od marketingowców po studentów politechniki. Po co im hip hop? – to zabawa i zastrzyk energii – odpowiadają zgodnie.

Styl ten ma w Polsce relatywnie krótką historię. W Stanach Zjednoczonych znany jest od czterech dekad. Jak zauważa jeden z uczestników kursu prowadzonego przez bohaterkę reportażu, hip hop wciąż się rozwija. - Kiedyś tańczono go w blokowiskach i był to styl życia. Teraz dla niektórych stanowi hobby, a dla innych jest po prostu pracą.

Anna Jujka zaznacza, że wokół tych dwóch dobrze znanych w środowisku młodzieżowym słów została zbudowana cała kultura. Ludzie, którzy przychodzą na takie zajęcia powinni mieć więc świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie styl taneczny.

Hip hop powstał na ulicy, dlatego jest naturalny i spontaniczny. Powstał, bo dyskryminowani  mieszkańcy wielkomiejskich gett z USA chcieli, by ich wreszcie zauważono.

Narodził się z buntu, ale postuluje pokój. - Podstawowe hasło dla tej kultury to "peace, love, unity and having fun" ("pokój, miłość, jedność i zabawa") – podkreśla bohaterka reportażu.

Aby wysłuchać całego reportażu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Reportaż "Hiphopowa mowa" przygotowała Ewa Michałowska.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(dmc)

Czytaj także

"Niestereotypowa nastolatka" – reportaż Katarzyny Błaszczyk

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2007 18:15
rozwiń zwiń