PGR, czyli dawne dobre czasy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2011 10:25
W Bolegorzynie, dawnej popegerowskiej wsi, jest muzeum jakiego w Polsce jeszcze nie było, Muzeum PGR. Można wsiąść do "Bonanzy” i poczuć się jak w dawnych czasach.
Audio
  • Reportaż „Z PGR-em w tle” Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
PGR, czyli dawne dobre czasy

Wieloletnia pani sołtys dawnej popegerowskiej wsi, pani Bożena Kulicz wpadła na pomysł, żeby zorganizować Muzeum PGR w Bolegorzynie. Muzeum ma integrować i aktywizować lokalną społeczność. I tak się dzieje. Ostatnio odwiedził Bolegorzyn premier Tusk i pochwalił aktywność mieszkańców. Teraz działacze napisali projekt i dostali pieniądze na wyremontowanie tzw. "Bonanzy", wozu, którym kiedyś wożono dzieci z PGR do szkoły. Ma to być kolejną atrakcją turystyczną w regionie.

"Do pracy przychodź trzeźwy i wypoczęty"

- Było i źle i dobrze. Człowiek miał całe kieszenie pieniędzy, bo nie było na co ich wtedy wydać – mówi pracownik muzeum, zajmujący się remontowaniem legendarnej "Bonanzy". Muzeum pełne jest minionej epoki, w tym tabliczek: "Alkohol – twój wróg", co w PGR-ze było akurat prawdą; "Naprawianie bezpieczników drutem wzbronione", "Mój pojazd świadczy o mnie", czy "Do pracy przychodź trzeźwy i wypoczęty".

- Nie chwalimy, pokazujemy, że taki okres był w Polsce - mówi Jan Błachuta, który wspólnie z panią sołtys realizuje projekt bolegorzyńskiego muzeum. Radny gminy przekonuje, że wioska zyskała, bo dużo ciekawych ludzi ją odwiedza. A wycieczki "Bonanzą" po okolicy są dla turystów niemal obowiązkowe!

Więcej o ekonomii społecznej na stronach:

Muzeum PGR

projekt Uda Się

Studio Doozo

Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość

Ekonomia społeczna Facebook

Twórcy inkubatora ogłaszają konkurs na najciekawszy reportaż o ekonomii społecznej. Prosimy o głosowanie pod adresem mailowym dokument@polskieradio.pl Rozstrzygnięcie konkursu w połowie grudnia tego roku. Na stronie reportaż.polskieradio.pl do grudnia znajdą Państwo 12 takich reportaży. Przewidziane są atrakcyjne nagrody dla słuchaczy.

O jedynym w Polsce Muzeum PGR dowiesz się więcej słuchając całego reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Z PGR-em w tle".

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

(ed)

Czytaj także

Budka telefoniczna - przestrzeń stracona?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 12:00
We Włoszech w tym roku ruszyła akcja likwidacji budek telefonicznych. Uznano, że nie są potrzebne, ponieważ większość dorosłych Włochów ma po dwa telefony komórkowe. A jak jest w Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Podróż w przeszłość” - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 14:36
Wtorek, 8 listopada, godzina 19.10, Program 1. Polak urodzony w Anglii poznaje losy swoich polskich przodków.
rozwiń zwiń