Serce dla kota

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 15:00
- Kotom życzę wszystkiego najlepszego, a do ludzi dobrej woli apeluję, żeby pomagali, by jakieś okienko było uchylone – mówi jedna z bohaterek reportażu "Koteria" Jana Kasi.
Audio
Serce dla kota
Foto: Glow Images/East News

- Całe życie opiekuję się wolno bytującymi kotami z zamiłowania, bo kocham zwierzęta. Jestem na emeryturze, nawet jak pracowałam, karmiłam koty, starałam się im pomagać. Niestety w każdym bloku są ludzie, którzy walczą z karmicielami bezdomnych kotów. Robią różne świństwa, szkodzą, dlatego że nienawidzą zwierząt - opowiada jedna z karmicielek mruczących czworonogów.

Powstały w lutym 2009 roku w Warszawie ośrodek Koteria za cel stawia sobie powszechną, bezpośrednią i ciągle dostępną, bezpłatną usługę sterylizacji kotów miejskich. Metoda TNR - (z ang. Trap – Neuter – Return), czyli ZŁAP – WYSTERYLIZUJ – WYPUŚĆ – polega na złapaniu dokarmianego kota i dostarczeniu go do ośrodka weterynaryjnego na zabieg sterylizacji. Przy okazji kot może zostać zbadany, zaszczepiony i otrzymać pomoc lekarską przy drobnych dolegliwościach. Gdy dojdzie do siebie jest wypuszczany do swojego środowiska, gdzie dalej mieszka. Zgodnie z tymi zasadami działa Koteria.

- Zajmuję się wyłapywaniem bezdomnych kotów do sterylizacji. Ich opiekunowie to często starsi ludzie, którzy fizycznie nie są w stanie sobie poradzić sobie ze złapaniem i dostarczeniem kotów do ośrodka. Uważam, że takich osób jak ja powinno być więcej, bo wtedy łatwiej byłoby nad tym całym kocim towarzystwem w Warszawie zapanować - wyjaśnia wolontariuszka Koterii.

Czy sterylizacja kotów jest płatna? Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Jana Kasi "Koteria", w którym wypowiadali się także pracownicy Koterii. Ośrodek udziela ciągle licznych porad, wypożycza sprzęt, prowadzi szkolenia dla opiekunów kotów miejskich.

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

(ed)

Czytaj także

Japoński biznes, czyli jak zarobić na kotach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 15:54
Kawiarnie tematyczne cieszą się dużym powodzeniem na całym świecie. W Japonii jednak nabierają dodatkowego wymiaru ...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie nasze koty kochane

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 10:18
Jedni uważają, że koty są piękne, wyjątkowe i mają charakter, inni uprzedzili się do nich i mówią, że są wredne. Dziś, w Światowym Dniu Kota, warto pomyśleć o nich ciepło.
rozwiń zwiń