X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie oddamy" - parafianie bronią proboszcza

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 11:00
Wierni kolejny raz protestują przeciwko decyzji Kurii Biskupiej w Ełku. Nie chcą zmiany proboszcza, z którym przez osiem lat zżyli się i którego szanują za wszystko, co dla nich zrobił.
Audio
Nie oddamy - parafianie bronią proboszcza
Foto: Anna Bogdanowicz

Nie rozumieją dekretu biskupa Jerzego Mazura, tym bardziej, że nikt nie chce wysłuchać ich racji. Mówią, że swojego księdza Władysława Napiórkowskiego nie oddadzą nigdy. Jak podkreśla jedna z parafianek przez ponad 50 lat jej przynależności do parafii nigdy lepszego proboszcza nie było. Akcja w obronie księdza ma charakter ponadnarodowy, doszło do zjednoczenia Polaków i Litwinów, parafia Berżnik leży w obszarze przygranicznym.

Według dekretu kurii biskupiej, ksiądz Napiórkowski ma najbliższy rok wykorzystać na urlop zdrowotny, choć na chorego - jak podkreślają wierni - nie wygląda. Sam przecież razem z nimi wykonuje wszystkie prace konieczne w parafii, m.in. remont zabytkowego kościoła. Przypominają, że już rok temu biskup Mazur odwołał księdza Napiórkowskiego z funkcji proboszcza parafii w Berżnikach, wówczas argumentując swoją decyzję zaniedbaniami administracyjnymi. Wtedy ksiądz napisał rekurs (odwołanie od decyzji biskupa) do Watykanu i biskup swoją decyzję o przeniesieniu księdza cofnął. Kanclerz kurii ełckiej ks. Antoni Skowroński powiedział, że w sprawie został wydany oficjalny dekret i biskup nie będzie rozmawiał na ten temat.

Parafianie sugerują, że skoro proboszcz zapadł na zdrowiu, to może lepszym rozwiązaniem byłoby sprowadzenie do parafii wikariusza, który by księdzu pomógł i odciążył go przy ciężkich pracach, skoro zdrowie proboszcza tego wymaga. Jednocześnie spekulują, że może problem ma podłoże finansowe, gdyż parafia nie jest dla kurii źródłem dochodu. Mieszkańcy Berżnik podkreślają, że ich protest to nie jest walka z Kościołem, a jedynie zmaganiem się z jedną złą decyzją biskupa Ełckiego.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anna Bogdanowicz "Nie oddamy".
Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

gs


Czytaj także

Berżniki: parafianie uratowali proboszcza

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 19:23
Przez 11 dni protestowali w obronie swojego proboszcza i udało się. Ksiądz Władysław Napiórkowski pozostaje w parafii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berżniki: znów protestują w obronie proboszcza

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 16:45
Ksiądz Władysław Napiórkowski już drugi raz został przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura odwołał z posługi.
rozwiń zwiń