Wypożycz sobie człowieka

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 16:00
Tytuły tych Żywych Książek są bardzo różne: "Ateista", "Osoba Niewidząca", "Były Więzień", "Arab". - Każdy człowiek jest bardzo ciekawą książką. Nie mamy problemu z tym, że się nas wypożycza - mówią.
Audio
Żywa Biblioteka we Wrocławiu
Żywa Biblioteka we WrocławiuFoto: fot. Karolina Michalczyk

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, którego celem jest promowanie praw człowieka i zapobieganie przejawom dyskryminacji wobec mniejszości. Czytelnicy, którzy decydują się na udział w projekcie, mogą wypożyczyć jedną z Żywych Książek - reprezentantów dyskryminowanych grup - na 30-minutową rozmowę w celu zweryfikowania swoich poglądów i poszerzenia wiedzy.

- Ludzie zawsze uczyli się od siebie - podkreśla jedna z organizatorek wrocławskiej Żywej Biblioteki. I taką okazję stwarzają we współczesnym świecie pełnym barier, uprzedzeń, samotności i stereotypów. Niektóre "Książki" udzielają sie w niej od lat. - Przestrzeń bez barier nie dotyczy tylko osób niepełnosprawnych. Uważam, że świat jest piękny i mają w nim prawo funkcjonować osoby wyznające różne religie, różnych narodowości czy orientacji seksualnych. Tego uczy każda Żywa Książka - mówią uczestnicy Biblioteki.

Tu można porozmawiać z ludźmi, których być może nigdy nie spotkalibyśmy w swoim codziennym życiu. Można zadać pytania, które odczarowują nasze myślenie stereotypowe. Uczą tolerancji. Co roku Żywą Bibliotekę odwiedza ponad 600 osób, a rejestruje się ponad 400 wypożyczeń Żywych Książek. Wrocławska Żywa Biblioteka jest największą i najbardziej regularnie odbywającą się tego typu imprezą w Polsce. Jak pokazują raporty, jedna czwarta osób po rozmowie z "Książką" zmienia poglądy i postawy wobec grup mniejszościowych.


Skąd wzięła się idea Żywej Biblioteki i jak trafiła do Polski? Wysłuchaj całego reportażu Magdy Skawińskiej "Żywe książki".
Posłuchaj innych trójkowych reportaży >>>

Zobacz więcej na temat: reportaż Wrocław POLSKA