Latająca biblioteka podwórkowa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 11:30
- Przybywamy do dzieci mieszkających w miejscach zagrożonych wykluczeniem społecznym, na przykład osiedlach z dala od centrum kulturalnego czy komunikacyjnego - wyjaśnia jedna z wolontariuszek podwórkowej biblioteki.
Audio
  • Reportaż Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "Biblioteka podwórkowa”
Biblioteka podwórkowa. Fragment plakatu zachęcającego do zostania wolontariuszem.
Biblioteka podwórkowa. Fragment plakatu zachęcającego do zostania wolontariuszem.Foto: źr. atd.org.pl

Co tydzień wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat pakują do walizki książki i jadą do biednej dzielnicy, by czytać najmłodszym mieszkańcom. Pierre Klein, który od ośmiu lat koordynuje w Polsce działalność ATD,  wyjaśnia, że to ruch osób, które razem próbują zmienić sytuację rodzin najbiedniejszych.
Wolontariusze posiadają około 300 książek: część została zakupiona przez ruch ATD, część  podarowali sympatycy organizacji. Prowadzący bibliotekę zaglądają na podwórka i instalują się w widocznym z okien budynków miejscu. Niektóre dzieci już tam na nich czekają. Do innych, tych mniej śmiałych, trzeba zapukać i zachęcić je, by dołączyły do grupy. Przez półtorej godziny wszyscy czytają lub słuchają, jak czytają inni, a gdy już znudzi ich lektura, bawią się i opowiadają sobie nawzajem historie.

Reportaż w Trójce - słuchaj kiedy chcesz >>>

Wolontariusze powracają regularnie, w ustalonym terminie, niezależnie od pogody, zawsze o tej samej porze. Dzięki tym spotkaniom powoli buduje się wzajemne zaufanie, a książka przestaje kojarzyć się jedynie z trudnościami w szkole, okazując się niespodziewanie źródłem wiedzy i przyjemności.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Patrycji Gruszyńskiej-Ruman "Biblioteka podwórkowa".

Zobacz więcej na temat: dzieci mieszkanie POLSKA

Czytaj także

Na Pragę wracają transakcje "na zeszyt"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 08:00
Popularny przed laty sposób kupowania czy zapisywania się na upragniony towar nie zniknął w mrokach historii. Ten styl powrócił do jednej z bibliotek na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trójkowy Wehikuł Czasu" w bibliotekach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 12:14
Wraz z dr Barbarą Budyńską opowiemy o sieci bibliotek publicznych, ale do czasów PRL przeniesiemy się także muzycznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Sącz: nowa metoda leczenia - biblioterapia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 14:54
Pacjenci na oddziałach dziecięcych w szpitalu specjalistycznym w Nowym Sączu biorą udział w biblioterapii. To metoda leczenia terapeutycznego poprzez czytanie książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wnuczka upamiętnia babcię, nietypową bibliotekarkę

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 22:00
Ania Rok na swoje 30. urodziny namówiła rodzinę i przyjaciół do utworzenia funduszu im. jej Babci, Olgi Rok, bibliotekarki. Ta przez całe życie pisała dzienniki, które stały się inspiracją, by ufundować stypendium nagradzające bibliotekarki z małych miejscowości.
rozwiń zwiń