Podróż dookoła świata to pomysł do zrealizowania!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 12:20
- Doświadczenie rocznej podróży trudno opisać słowami, ale wiemy, że ono głęboko w nas siedzi i daje nam cały czas ogromną radość. Chciałybyśmy wyjechać znowu gdzieś na dłużej. Wierzymy, że nam się uda - opowiadają Justyna Minc i Paulina Pilch, które zrealizowały marzenie o podróży dookoła świata.
Audio
  • "Dookoła świata" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Trójka)
Podróż dookoła świata to pomysł do zrealizowania
Foto: markg6/flicr.com/lic. CC

Dziewczyny postanowiły wszystko rzucić i zrealizować swoje marzenie. Dwie przyjaciółki: iberystka Justyna Minc i prawniczka Paulina Pilch zrezygnowały z pracy i wybrały się w roczną podróż dookoła świata. Postanowiły, że ich podróż będzie typowym gap year - nie planowały wyjazdu na stałe, nie chciały włóczyć się po świecie kilka lat.

Rzuciły dobre prace w warszawskich firmach i pod koniec sierpnia 2010 wyruszyły na wschód - pociągiem do Moskwy. Relacje z wyprawy zamieszczały na blogu. Sam blog pisany początkowo w celu porozumiewania się z najbliższymi, szybko okazał się rewelacyjnym sposobem udokumentowania wszystkiego, co się wokół obu dziewczyn działo.

"Wyruszając z domu, miałyśmy cztery wizy w paszporcie, plecaki przeładowane niepotrzebnymi rzeczami i… strach w oczach. Po miesiącu, gdy opuszczałyśmy Mongolię, po strachu nie było śladu, duża część zbędnego bagażu została wyrzucona lub odesłana do domu, a nam wydawało się, że oto zdobywamy świat i nikt już nam nie stanie na drodze. Stanęły Chiny i ich miliard trzysta milionów mieszkańców, ale potem było już tylko łatwiej…” – pisały o swojej podróży.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Ich relacje to kopalnia wiedzy dla tych, którzy marzą o takiej podróży, ale nie mają pojęcia, jak się przebić przez urzędowe przeszkody, finansowe pułapki, barierę językową i różne niebezpieczeństwa. W 2010 roku blog był nominowany do nagrody Travelera National Geographic. - Przez ten rok podróży nic złego nas nie spotkało, jedynym realnym problemem, z którym musiałyśmy sobie radzić były choroby, które zdarzały się dość często - opowiada Justyna Minc.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Dookoła świata" Joanny Bogusławskiej.

Zobacz więcej na temat: podróże

Czytaj także

Busem przez świat. "Najtrudniejsze jest uwierzyć, że się uda"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 21:27
Ich przygody pokazują, że przełomowym momentem jest wyruszenie z domu. - To nie pieniądze decydują, co jest możliwe, blokady mamy w sobie - mówi jeden z podróżników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie zapominaj, że rodzic też człowiek!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 22:00
- Moim celem jest, by w każdej dziedzinie, w każdym momencie i w tym, co robimy, mieć z tego radość - opowiada Justyna Kuszewska, psycholog i coach specjalizująca się w pracy z rodzicami, którzy są zmęczeni rutyną i zabiegani. Pomaga im osiągnąć spokój wewnętrzny i poczucie, że panują nad swoim życiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martyna Wojciechowska: zawsze będę szukać krańca świata

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 21:01
- Napisałam tę historię dla mojej córci, dla Marysi, która marzy o tym, żeby być księżniczką, ponieważ myśli tylko o tym, jakie to bycie księżniczką ma zalety, ale w ogóle nie dostrzega wad - mówi Martyna Wojciechowska o książce "Dzieciaki świata".
rozwiń zwiń