"Biegiem na pomoc", czyli jak sportowcy ratują dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 19:23
Do drużyny „Biegiem na pomoc” dołączyło dwóch sportowców, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Marcin Suwart i Jarek Skiba biegają razem. Marcin jest osobą niedowidzącą i potrzebuje asysty Jarka. "Biegiem na pomoc” to akcja Fundacji Synapsis łącząca aktywność sportową z pomocą osobom z autyzmem.
Audio
  • "Biegiem na pomoc", czyli jak sportowcy ratują dzieci (Reportaż/Trójka)
Biegiem na pomoc, czyli jak sportowcy ratują dzieci
Foto: Socceraholic / Foter.com / CC BY-NC

Brali udział w imprezach triatlonowych i biegowych, m.in. w Maratonie Warszawskim. W zawodach wystartował również autystyczny zawodnik Adrian Formas. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę, jak ważne jest wczesne wykrywanie autyzmu. Tak jak dla sportowca ważny jest wynik, tak dla rodziców dzieci autystycznych jego wczesne wykrycie.

W tym roku ramach akcji ŚWIĘTA BEZ GRANIC chcemy pomóc dzieciom z autyzmem. Czytaj więcej >>>

- Mam ograniczone pole widzenia - opowiada Marcin Suwart . - Stało się to w dzień moich 15. urodzin. Po prostu obudziłem się i przestałem widzieć. To był szok dla mnie i dla całej rodziny - dodaje. Marcin przyznaje, że rodzice cały czas go wspierali. Mimo poważnej wady wzroku, poszedł na siłownię, zaczął trenować i został masażystą.  - Kiedyś rozmawiałem z pacjentką. Zwierzyłem się jej, że chciałbym zacząć biegać, ona opowiedziała, że już pomagała biegać osobie niedowidzącej. Pomogła i mnie. I tak się zaczęło, pobiegliśmy w zawodach w Poznaniu - mówi.

- Cieszę się, że mogę Marcinowi pomóc - dodaje Jarek. - Tym bardziej, że w tym kontekście pojawił się drugi cel, czyli pomoc dzieciom autystycznym. Wraz z naszymi przyjaciółmi z Teamu "Biegiem na pomoc" pomagamy wspólnie i to jest najpiękniejsze w tym wszystkim - uśmiecha się Jarek Skiba.

Dowiedz się więcej o autyzmie>>>

- "Biegiem na pomoc" to akcja wymyślona po to, żeby połączyć wysiłek, którego dokonują sportowcy-amatorzy startujący w maratonach czy triatlonach z czymś, co robimy tu na co dzień, czyli terapią  - mówi Joanna Grochowska , wiceprezes Fundacji Synapsis. - Staramy się, żeby rozpoznanie autyzmu następowało jak najszybciej. Chodzi o to, żeby dziecko dostało pomoc jak najszybciej. Im wcześniej postawiona jest diagnoza, tym większa szansa na to, że terapia będzie skuteczna - dodaje Joanna Grochowska.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Na czele Teamu Biegiemnapomoc.pl stoi Bartek Topa . W skład grupy weszli także Tomasz Karolak, Marcin Dorociński, Magdalena Boczarska, Waldemar Błaszczyk, Piotr Nowak, Łukasz Grass, Maciej Dowbor, Iwona Guzowska, Paulina Sykut, Sidney Polak oraz Marek Kacprzak.

Celem grupy jest zebranie w tym roku co najmniej 300 tysięcy złotych na uruchomienie pierwszego w Polsce programu wykrywania i leczenia autyzmu u dzieci i niemowląt oraz start w Herbalife Triathlon Gdynia.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Biegiem na pomoc" , którego autorką jest Joanna Bogusławska.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz>>>

(mp)


Zobacz więcej na temat: autyzm zdrowie

Czytaj także

Gdynia: chłopiec z autyzmem wystąpił w triathlonie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 20:55
Adrian Formas, nastolatek, który cierpi na autyzm i jest pod stałą opieką Fundacji SYNAPSIS, wziął udział w pierwszym dniu Herbalife Triathlon Gdynia. W ramach Aquathlonu przebiegł 2 km i przepłynął 400 metrowy odcinek w morzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama autystycznego chłopca: nie jestem cyborgiem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 19:00
- Nie mam wsparcia drugiego rodzica. Piotr chodzi do szkoły, na terapię, ale wciąż jestem za niego odpowiedzialna. Ojciec chłopca nie utrzymuje z nim kontaktu, mimo że obligował go do tego wyrok sądowy, będący wynikiem ugody – opowiada Dorota, mama 18-letniego autystycznego chłopca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawność intelektualna nie musi wykluczać z życia!

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 19:46
- W naszym kraju nie ma żadnych perspektyw dla osób z autyzmem. Co z ich zatrudnieniem, jak mają się odnaleźć w życiu? - pytała w Debacie radiowej Jedynki nt. kampanii społecznej "Też Chcemy Być" Joanna Grochowska z Fundacji "Synapsis".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Tydzień Autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 12:13
Około 5 milionów obywateli Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem. Natomiast z szacunków Stanów Zjednoczonych wynika, że jedno na 166 urodzonych dzieci cierpi na ten rodzaj niepełnosprawności.
rozwiń zwiń