Open'er Festival 2014. "Podróż zimowa", czyli próba spojrzenia śmierci w oczy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 20:50
Open'er Festival 2014 to nie tylko wydarzenia muzyczne. Można tam zobaczyć także przedstawienia teatralne. Jednym z nich jest "Podróż zimowa" Mai Kleczewskiej według tekstu Elfriede Jelinek. O spektaklu opowiedział w audycji "Teren kultura" aktor Michał Czachor.
Audio
  • Open'er Festival 2014. "Podróż zimowa", czyli próba spojrzenia śmierci w oczy (Teren kultura/Trójka)
Fragment spektaklu Podróż zimowa
Fragment spektaklu "Podróż zimowa"Foto: mat. promocyjne

Przedstawienie Mai Kleczewskiej było jedną z najgłośniejszych premier ubiegłego roku. Zostało wybrane najważniejszym przedstawieniem m.in. przez tygodnik "Polityka”. To tekst o ludziach zagubionych w labiryncie słów, o pogrzebanych żywcem, przytłoczonych pojęciami, znaczeniami, czasem minionym, żalami, fotografiami, wspomnieniami. Tekst austriackiej noblistki Elfriede Jelinek, nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych niemieckich nagród teatralnych - Mülheimer Dramatikerpreis za rok 2011 to utwór autobiograficzny, który został w przedstawieniu Kleczewskiej skonfrontowany z medialnymi sprawami Nataschy Kampusch i Elisabeth Fritzl.

 

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej stronie poświęconej Open'er Festival >>>

- Tekst "Podróży zimowej" to poemat albo raczej strumień świadomości, bo Jelinek nie pisze dramatów rozłożonych na postacie, z dialogami, z didaskaliami. To jest rodzaj pejzażu wewnętrznego. Bardzo specyficzny tekst, ponieważ sama autorka próbuje się rozliczyć ze swoim życiem. Mamy najważniejsze przystanki: młodość, ślub, relację z matką, ale też z ojcem i strach przed jego chorobą. Na samym końcu rodzaj refleksji na temat własnej twórczości i jej odbioru przez społeczeństwo austriackie. To także próba spojrzenia śmierci w oczy - mówi Michał Czachor.

"Podróż zimowa” powstała dzięki połączonym budżetom i zespołom aktorskim Teatrów: Polskiego z Bydgoszczy i Powszechnego z Łodzi.

Audycję "Teren Kultura" przygotowała Agnieszka Obszańska.

(mp/iz)

Czytaj także

Warsztaty teatralne, czyli próba przełamania granicy między ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 17:00
Wyobraźmy sobie człowieka, który pracuje w banku, siedzi przy biurku, podpisuje ważne dokumenty, ale całe życie skrycie marzył, żeby stanąć na deskach teatralnych i wcielić się w kogoś, kim nie jest... Czy spełnienie takiego marzenia jest w ogóle możliwe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Talenty Trójki" 2014 wręczone. Poznaj laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 20:00
W finale piątej edycji konkursu dla młodych twórców "Talenty Trójki" zwyciężyli: Justyna Mędrala w kategorii "Sztuki wizualne", Justyna Wasilewska w kategorii "Teatr" i Aga Woszczyńska w kategorii "Film". Podczas uroczystej gali wręczono "Diament Trójki", który otrzymała aktorka Danuta Szaflarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prowokacyjna "Golgota Picnic" spotyka się z falą oburzenia

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 03:00
"Ameryka Łacińska - Mieszańcy" to motyw przewodni tegorocznej edycji Malta Festival Poznań, którego inspiratorem jest reżyser Rodrigo Garcia. Jego spektakl "Golgota Picnic", który miał być zwieńczeniem festiwalu, został odwołany po fali protestów. Istniało ryzyko, że nie będzie można bezpiecznie obejrzeć spektaklu.
rozwiń zwiń