Kolonie francuskie 10

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2007 23:00
Kolonie francuskie 10

Bertrand Burgalat - kompozytor, aranżer, producent i wokalista. Inspiracje? Z jednej strony Maurice Ravel, z drugiej grupa Kraftwerk. Stałym punktem odniesienia dla jego muzycznych poszukiwań są lata 60., do których stylistycznie, w swoich produkcjach, zawsze powraca.

Urodził się w Bastii, na Korsyce, w 1963 roku. Dość wcześnie zaczął grać na fortepianie. Gdy wieku 10 lat zobaczył koncert grupy Pink Floyd wiedział, że muzyka będzie jego przyszłością…

Bywa nazywany Philem Spectorem sceny francuskiej. Jak sam mówi – pracuje z tymi, których lubi, nad projektami, które mu się podobają.
Początkowo zajmował się przede wszystkim produkowaniem i aranżowaniem, robił także remisy, współpracował z takimi wykonawcami jak Philippe Katerine, Air, Dominique Dalcan, Nick Cave, Depeche Mode i Jamiroquai. Zaczął też pisać muzykę do filmów i reklam.

W 1995 założył własną wytwórnię płytowa Tricatel. Skupieni w niej artyści wywodzą się z bardzo różnorodnych nurtów muzycznych - szwedzka grupa Eggstone, April March, Helena Noguerra, Ingrid Caven czy Donna Regina. W Tricatel swoje płyty wydali także aktorka Valérie Lemercier i pisarz Michel Houellebecq.
Jednak problemy z dystrybucją, a także krytyczne przyjęcie niektórych tytułów sprawiły, że Burgalat skupił się ostatnio na dwóch grupach: A.S. Dragon (z którą sam występuje) i Les Shades oraz na swoich projektach solowych. 

Jego pierwszy album "the Ssssound of mmmusic" ukazał się w 2000 roku i jest kwintesencją stylu artysty: połączenie inspiracji kulturą pop z elementami psychodelii i elektroniki. Druga płyta, "Portrait-robot” (2005), została nagrana w domowym studio z udziałem min. Reginy Janssen, wokalistki grupy Donna Regina.
W tym roku ukazała się trzecia solowa płyta Burgalata zatytułowana „Cheri B. B.”, na której znalazły dwa duety: z Robertem Wyattem („This summer Night”) i raz jeszcze Reginą Janssen („Happy inbetween”).

Pierre Henry/Michel Colombier – Psyché Rock (Malpaso Mix By Fatboy Slim)
Dominique A & Katerine - Manque-moi moins
Bertrand Burgalat – Ma rencontre
Bertrand Burgalat – Nous etions heureux
Bertrand Burgalat & Robert Wyatt – This Summer Night
Michel Houellebecq – Celibataires
Bertrand Burgalat Meets A.S Dragon – Follow Me (Amanda Lear)
A.S Dragon – Morte
Air - Sexy Boy (Bertrand Version)

Czytaj także

Kolonie francuskie 52

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2008 23:00
Kolonie francuskie 52
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolonie francuskie 53

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2008 23:00
Kolonie francuskie 53
rozwiń zwiń