X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Romeo i Julia" w hołdzie Szekspirowi

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 14:55
Zapraszamy na słuchowisko według dramatu słynnego pisarza. Radiową wersję "Romea i Julii" wyreżyserowała Magdalena Łazarkiewicz.
W rolach głównych usłyszymy Elizę Rycembel i Filipa Pławiaka
W rolach głównych usłyszymy Elizę Rycembel i Filipa Pławiaka Foto: W. Kusiński/ PR

W Międzynarodowym Roku Williama Szekspira Teatr Polskiego Radia zaprosił reżyserów, by w kwietniu, miesiącu urodzin i śmierci Williama Szekspira, zrealizowali słuchowiska na podstawie największych dramatów mistrza ze Stratfordu. Magdalena Łazarkiewicz zrealizuje słuchowisko dla "Sceny Teatralnej Trójki". Wybrała "Romea i Julię", a sztukę zaadaptowała na potrzeby radia z udziałem Katarzyny Kasicy, scenarzystki i reżyserki.

Autorki adaptacji postawiły sobie trudne zadanie: skrócić "Romea i Julię" do formatu 45-minutowego słuchowiska radiowego. Zdecydowały więc, że głównym tematem ich opowieści pozostanie młodość. Zredukowały wątki związane z kontekstem konfliktu rodzinnego pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich – te wszak są powszechnie znane, ich rolę informacyjną, tłumaczącą mechanizm intrygi dramaturgicznej ograniczyły do niezbędnego minimum.


Magdalena Łazarkiewicz i Barbara Marcinik, fot. K. Goleniewska Magdalena Łazarkiewicz i Barbara Marcinik, fot. K. Goleniewska

Skupiły się przede wszystkim na parze głównych bohaterów dramatu (historia ich tragicznej miłości) oraz ich rówieśników (sekwencje związane z postaciami Merkucja, Benvolio oraz Tybalta). Właśnie temat żywiołowej, sensualnej młodości, nieuchronnie zderzającej się z fatalnymi wyrokami losu oraz z przeznaczeniem, został wyeksponowany w tej realizacji. Dialogi młodych bohaterów, brzmiące tak współcześnie i mieniące się tyloma odcieniami – od żywiołowego komizmu do tragizmu i rozpaczy – są fantastycznym materiałem językowym, na bazie którego adaptatorki zbudowały bardzo współczesną – z konieczności skróconą – wersję tego dramatu.

W roli Julii i Romea debiutują w radiu: Eliza Rycembel i Filip Pławiak. Wystąpią również Maciej Kowalewski (Escalus, książę Werony), Mirosław Kropielnicki (Capuletti), Tomasz Budyta (Montecchi), Paweł Tomaszewski (Merkucjo, krewny księcia i przyjaciel Romea), Tomasz Tyndyk (Benvolio, bratanek Montecchiego i przyjaciel Romea), Mikołaj Chroboczek (Tybalt, bratanek pani Capuletti), Wiktor Zborowski (Ojciec Laurenty, franciszkanin), Maria Pakulnis (Pani Capuletti), Anna Buczek (Marta, piastunka Julii)

Reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz

Adaptacja i reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz i Katarzyna Kasica

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz

***

Na "Scenę Teatralną Trójki" zapraszamy w niedzielę (10.04) o godz. 21.05

Zobacz więcej na temat: TEATR William Szekspir

Czytaj także

Scena Marionetek znowu w Warszawskiej Operze Kameralnej

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 11:20
- Aktor musi mieć czuja do techniki i do lalki. Ten rodzaj teatru wymaga czasu - mówi Lesław Piecka, specjalista w zakresie animacji i konstrukcji marionetek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W-arte! Romy Gąsiorowskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 19:54
Prawobrzeżna Warszawa od końca ubiegłego wieku inspiruje nie tylko developerów, także menadżerów i artystów. Niezniszczona podczas wojny, niszczała potem przez kilkadziesiąt lat, stanowiąc margines lewobrzeżnej - podnoszącej się z ruin. Życie kulturalne "nie zapuszczało się" raczej w głąb Pragi.
rozwiń zwiń