"Skok" Jerzego Janusza Fąfary, czyli sensacyjna premiera w Teatrzyku Zielone Oko

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 17:35
Jak zwykle w przypadku premier Teatrzyku Zielone Oko, które grane są na żywo przed publicznością zgromadzoną w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej oraz transmitowane na antenie Trójki, zarówno widzowie, jak i słuchacze mogli podziwiać znakomitą obsadę aktorską.
Audio
  • "Skok" Jerzego Janusza Fąfary, czyli sensacyjna premiera w Teatrzyku Zielone Oko (Scena Teatralna Trójki)
Krzysztof Banaszyk
Krzysztof BanaszykFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tekst Jerzego Janusza Fąfary w reżyserii Janusza Kukuły - dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia - zaprezentowali przy Myśliwieckiej 3/5/7: Krzysztof Banaszyk (Bardini), Izabella Bukowska (Natalia), Milena Suszyńska (Anka), Otar Saralidze (Kornel), Przemysław Wyszyński (Antoni), Zuzanna Pawlak (Agnieszka), Maksymilian Michasiów (Młody Porucznik) i Marcin Troński (Starszy Kunicki). Realizacja akustyczna: Grzegorz Rutkowski, muzyka: Jakub Stankiewicz.

Jerzy J. Fąfara (ur. w 1956 roku w Rzeszowie) jest poetą, prozaikiem, autorem słuchowisk, wydawcą. Publikował tomiki wierszy, opowiadania, powieści radiowe. Słuchowisko "Rzeka" przyniosło mu I nagrodę za scenariusz na Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP Dwa Teatry - Sopot 2003. A słuchowisko "Brzytwy Kata Sellingera" w reżyserii Henryka Rozena zdobyło Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2004 i dotarło do ścisłego finału Festiwalu Prix Europa Berlin 2004.

Jerzy J. Fąfara jest także laureatem tegorocznego XVII Festiwalu Dwa Teatry. Otrzymał Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za słuchowisko pt. "A był wśród nich jeden Samarytanin", zgłoszone przez Radio Rzeszów.

***

Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery - w listopadzie 1987. W 2017 roku Teatrzyk Zielone Oko powrócił na stałe do ramówki Trójki.

W Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej 30.07.2017 r. zagrano "na żywo" i z udziałem publiczności słuchowisko "Skok" Jerzego Janusza Fąfary - w reżyserii Janusza Kukuły i ze znakomitą obsadą aktorską.

Lipcowa premiera w TZO była czwartą transmitowaną w tym roku ze wspomnianego studia i drugą wyreżyserowaną przez Janusza Kukułę. Rozmowę z reżyserem, zarazem dyrektorem Teatru Polskiego Radia przedstawiliśmy w MBK.

"Skok" - 30.07.2017 - godz. 21.05
Autor: Jerzy J. Fąfara
Reżyseria: Janusz Kukuła
Muzyka: Kuba Stankiewicz

Występują:
Krzysztof Banaszyk - komisarz
Izabella Bukowska - dziewczyna ofiary
Milena Suszyńska - siostra ofiary
Krzysztof Szczepaniak - młody pisarz
Otar Salaridze - chłopak z garsoniery na przeciwko hotelu
Zuzanna Pawlak - jego dziewczyna
Maksymilian Michasiuk - młody porucznik
Marcin Troński - biznesmen

Audycja powstaje we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

Sierpniowy Teatrzyk Zielone Oko - 25 sierpnia.

Czytaj także

Festiwalowe lato czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 13:00
Wakacje w strefie kultury to od połowy lat 90. nade wszystko festiwale muzyczne, teatralne i filmowe. Sprawiły one, że wielokrotnie przywoływane tu - bez żalu - wakacyjne "ogórki" odeszły w niepamięć. Latem ożywają kulturalnie miejsca atrakcyjne turystycznie (nad morzem, nad jeziorami), ale nie tylko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne festiwale. Spotkania. Przeglądy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 17:00
Zbliża się nieuchronnie półmetek wakacyjnych atrakcji kulturalnych. To wydanie MBK (przedostatnie w lipcu tego roku) otworzyliśmy zaproszeniem do Sopotu na najważniejszą premierę XII Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską - "Moscow 1948".
rozwiń zwiń