"Teatr wyobraźni" w finale roku na STT

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 22:00
W Programie 3 Polskiego Radia odbyła się ostatnia tegoroczna premiera w ramach cyklicznych spotkań pod szyldem Teatrzyku Zielone Oko. 
Audio
  • "Teatr wyobraźni" – kryminalna zagadka w Teatrzyku Zielone Oko (Scena Teatralna Trójki)
Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc i Barbara Marcinik
Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc i Barbara Marcinik Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tym razem Trójka wyemitujowała słuchowisko Izabeli Żukowskiej pt. "Teatr wyobraźni" w reżyserii Janusza Kukuły ze znakomitą obsadą aktorską.

To był rok niezwykle dynamiczny na "Scenie teatralnej Trójki". Przez lata, do 2016 roku, nasz teatr przedstawiał się skromnie: jedną premierą w miesiącu (w niedziele o 21.00.). Od kwietnia 2017 roku, miesiąca Trójkowych urodzin, w ostatnią niedzielę miesiąca transmitowaliśmy Teatrzyk Zielone Oko ze studia im. Agnieszki Osieckiej, ale od początku 2017 roku Teatr Polskiego Radia co tydzień przedstawiał premierę na naszej scenie, początkowo – w repertuarze mieliśmy także słuchowiska eksperymentalne (przygotowywane we współpracy z Instytutem Teatralnym). Ostatnie, nagrane w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko zaprezentowaliśmy pod koniec sezonu 2016/2017. Od wakacji do listopada powróciliśmy do comiesięcznego cyklu, pozostając przy formule "na żywo", z udziałem publiczności, która, co zaskoczyło nas, coraz liczniej przybywała na nasze premiery, akceptując zmianę godziny nadawania ich na 20.00.

Nasz eksperyment powiódł się: TZO powrócił po latach jako stała pozycja programu, nadawana cyklicznie. To wszystko dzięki pomysłowi na obchody 55-lecia Trójki oraz 60-lecia teatrzyku sensacji w Programie 3. Scenariusze słuchowisk pisane były dla naszej sceny przez: Izabelę Żukowską, Danę ŁukasińskąMarcina Trońskiego, Janusza Fąfarę, Wojciecha Fułka, Marcina Wrońskiego. Jedna premiera była adaptacją powieści Marka Krajewskiego. Premiery reżyserowali: Janusz Kukuła, Jan Warenycia, Marcin Troński, Waldemar Modestowicz, Mariusz Malec oraz… Anna Wieczur–Bluszcz. Muzyczną oprawę tworzyli także "na żywo": Krzysztof Ścierański, Kuba Stankiewicz, Tomasz Stawiecki i Sławek Wierzcholski oraz Marian Szałkowski. Dźwięk reżyserowali: Jarosław Regulski, Grzegorz Rutkowski i Maciej Kubera. Światła – Bogdan Koziupa. Najwięcej fotoreportaży zrealizował Wojciech Kusiński. Na scenie wystąpiło w tym czasie kilkunastu aktorów, lubianych, znanych – mistrzów i młodych, także u nas debiutujących. W sumie – osiem premier "z przymrużeniem oka", będących w istocie formą teatralnej próby czytanej. Zabrakło wśród nas krytyków teatralnych, ale może potrzebują oni więcej czasu, by do nas dotrzeć. Czy damy im ten czas?

Wszystkie realizacje powstały dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, najpierw, później – z Filmoteką Narodową  Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy. Teatr Polskiego Radia stanowi istotę tego, co nazywamy misją. 

Ostatnie w tym roku słuchowisko jest rodzajem żartu, będąc słuchowiskiem autotematycznym oraz… autoironicznym. Z czyjej inspiracji powstało? Tego dowiadujemy się, słuchając MBK, tuż po retransmisji "Teatru wyobraźni", gdyż każdej premierze towarzyszy spotkanie z jej twórcami. Z powodów organizacyjnych retransmitujemy jedyne słuchowisko w tym cyklu. Kto był na rejestracji słuchowiska/widowiska, ten już wie, "kto zabił".

Dziękujemy Państwu, którzy bez względu na pogodę, przybywali do naszego studia. Dziękujemy też tym spośród Państwa, którzy nas jedynie słuchali.

Dziękujemy, nie wymienianym zazwyczaj z nazwiska, ale dyżurującym w kolejne wieczory paniom, bez których ta nasza przygoda nie byłaby możliwa.

Dziękujemy tym, którzy sprawili, że mogliśmy byli świętować 55-lecie Programu 3 przez prawie cały 2017 rok!

Baszka Marcinik i Sylwia Hejj – wydawca

Słuchowisko zostało nagrane (10.11).

Izabela Żukowska – "Teatr Wyobraźni"

Reżyseria – Janusz Kukuła

Realizacja – Jarosław Regulski, Grzegorz Rutkowski przy współpracy Pawła Szalińskiego

Muzyka – Krzysztof Ścierański

W rolach głównych:

Anna Cieślak

Krzysztof Gosztyła

Andrzej Ferenc

oraz

Henryk Talar

***

Teatrzyk Zielone Oko wyemitowaliśmy w niedzielę 26 listopada 2017 r. o godz. 20.05.

Audycja powstała we współpracy z FiNa – Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Czytaj także

"Śmierć burmistrza" w Teatrzyku Zielone Oko

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 22:00
W Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej zagrane zostało "na żywo" i z udziałem publiczności sensacyjne słuchowisko "Śmierć burmistrza" Wojciecha Fułka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sekcja", czyli Teatrzyk Zielone Oko na żywo!

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 15:56
W tej części sezonu 2017/18, podobnie jak podczas wakacji, premiery transmitujemy ze studia im. Agnieszki Osieckiej w czwartą niedzielę miesiąca, tyle że o godz. 20.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na własne życzenie", czyli kolejna sensacyjna premiera w Teatrzyku Zielone Oko

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 21:00
W studiu im. Agnieszki Osieckiej zagrane zostało "na żywo" i z udziałem publiczności słuchowisko Marcina Trońskiego "Na własne życzenie" – w jego reżyserii i ze znakomitą obsadą aktorską.
rozwiń zwiń