"Radio Wolna Europa", czyli III nagroda w konkursie "Nasłuchiwanie: Niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 21:15
Kontynuujemy prezentację sztuk nagrodzonych w naszym konkursie "Nasłuchiwanie: Niepodległość". "Radio Wolna Europa" to debiut Edwarda Dewereńskiego.
Audio
Radio Wolna Europa Edwarda Dereńskiego
"Radio Wolna Europa" Edwarda DereńskiegoFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Młody autor sztuki napisał ją pod pseudonimem. Dlaczego? "Żeby spróbować zacząć od zera". Wcześniejsze jego dramaty, "zarówno radiowe, jak i sceniczne", nie zostały zrealizowane. Laureat III nagrody interesuje się historią, jest zwolennikiem tradycyjnego teatru. Lubi "łączyć rzeczywistość z fikcją". "Uważam, że w teatrze – pisze w przysłanej nam notce – mogłoby wydarzyć się to, co w świecie seriali. Seriale, które tworzą HBO, Netflix, Showmax czy Canal+, rzucają na kolana. Twórcy zaczęli tworzyć bardziej filmowe i poważne seriale niż same filmy".

Ogłaszając nasz konkurs, chcieliśmy poszukać autorów, którzy "odświeżyliby" repertuar radiowego teatru. Realizując go, zdaliśmy sobie sprawę, że brakuje nam współczesnych sztuk. Jubileusz stał się okazją, by spróbować zachęcić piszących do swobodnej interpretacji hasła "niepodległość".

"Radio Wolna Europa" stanowi oryginalną propozycję przyjrzenia się trzem "rozdziałom" ze skomplikowanej historii niepodległości: wrzesień 1939 roku, sierpień 1944 i 1952 rok. To zarazem historia oglądana z perspektywy radia: końca XX-lecia międzywojennego, powstańczego, powojennego propagandowego i wreszcie tytułowego Radia Wolna Europa.

Bohaterami sztuki są dwaj dziennikarze radiowi: Walenty i Leon, pracujący w Polskim Radiu, których ścieżki po wybuchu wojny rozchodzą się, ale z radiem związani są do końca. Reżyserii sztuki podjęła się, debiutując w tej roli, aktorka Teatru Narodowego – Dominika Kluźniak.

Zapraszamy.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz  – wydawca.

Edward Dewereński Edward Dewereński

Edward Dewereński – "Radio Wolna Europa" - 25.11.2018, godz. 20.05 

Reżyseria – Dominika Kluźniak

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski


Występują:

Waldemar Barwiński

Paweł Ciołkosz

Krzysztof Dracz


Czas trwania – 33'10"