X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Radio Wolna Europa", czyli III nagroda w konkursie "Nasłuchiwanie: Niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 21:15
Kontynuujemy prezentację sztuk nagrodzonych w naszym konkursie "Nasłuchiwanie: Niepodległość". "Radio Wolna Europa" to debiut Edwarda Dewereńskiego.
Audio
Radio Wolna Europa Edwarda Dereńskiego
"Radio Wolna Europa" Edwarda DereńskiegoFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Młody autor sztuki napisał ją pod pseudonimem. Dlaczego? "Żeby spróbować zacząć od zera". Wcześniejsze jego dramaty, "zarówno radiowe, jak i sceniczne", nie zostały zrealizowane. Laureat III nagrody interesuje się historią, jest zwolennikiem tradycyjnego teatru. Lubi "łączyć rzeczywistość z fikcją". "Uważam, że w teatrze – pisze w przysłanej nam notce – mogłoby wydarzyć się to, co w świecie seriali. Seriale, które tworzą HBO, Netflix, Showmax czy Canal+, rzucają na kolana. Twórcy zaczęli tworzyć bardziej filmowe i poważne seriale niż same filmy".

Ogłaszając nasz konkurs, chcieliśmy poszukać autorów, którzy "odświeżyliby" repertuar radiowego teatru. Realizując go, zdaliśmy sobie sprawę, że brakuje nam współczesnych sztuk. Jubileusz stał się okazją, by spróbować zachęcić piszących do swobodnej interpretacji hasła "niepodległość".

"Radio Wolna Europa" stanowi oryginalną propozycję przyjrzenia się trzem "rozdziałom" ze skomplikowanej historii niepodległości: wrzesień 1939 roku, sierpień 1944 i 1952 rok. To zarazem historia oglądana z perspektywy radia: końca XX-lecia międzywojennego, powstańczego, powojennego propagandowego i wreszcie tytułowego Radia Wolna Europa.

Bohaterami sztuki są dwaj dziennikarze radiowi: Walenty i Leon, pracujący w Polskim Radiu, których ścieżki po wybuchu wojny rozchodzą się, ale z radiem związani są do końca. Reżyserii sztuki podjęła się, debiutując w tej roli, aktorka Teatru Narodowego – Dominika Kluźniak.

Zapraszamy.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz  – wydawca.

Edward Dewereński Edward Dewereński

Edward Dewereński – "Radio Wolna Europa" - 25.11.2018, godz. 20.05 

Reżyseria – Dominika Kluźniak

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski


Występują:

Waldemar Barwiński

Paweł Ciołkosz

Krzysztof Dracz


Czas trwania – 33'10"