X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Majnegóry" – Mazury na "Scenie teatralnej Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 12:51
Druga wrześniowa premiera na "Scenie teatralnej Trójki" jest wyjątkowa pod każdym względem.
Majnegóry
"Majnegóry"Foto: Robert Wasilewski, Łukasz Groda

Po raz pierwszy pojawia się u nas (przynajmniej na taką skalę) mazurski temat. Robert Wasilewski – autor mieszkający na Mazurach, reprezentant Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury Anima – pisze sztuki głęboko osadzone w mazurskiej historii i w mazursko-pomorskim pejzażu. Realizowane na ich podstawie przedstawienia są pokazywane latem w Stodole Chochół, należącej do Nadleśnictwa Spychowo. W "Majnegórach" – magiczno-realistycznej opowieści – przeplatają się i splatają dwa wątki: Mazura – Wilhelma Brattki, rozmawiającego z ptakami, poszukiwacza ukrytego w Złotych Górach skarbu oraz esesmana – Güntera Vogelfeldera, badającego obyczaje ptaków. Akcja toczy się też w dwóch planach czasowych: w 1921 roku oraz w dwadzieścia lat później; na wsi mazurskiej oraz w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Po raz pierwszy zabrzmi na STT język/dialekt mazurski. 

Adaptacji sztuki podjął się reżyser, dramaturg – Romuald Wicza-Pokojski, który od lat współpracuje z Robertem Wasilewskim. Tu jednak, adaptując sztukę, stworzył słuchowisko i w tej roli zadebiutował na STT.

Po raz pierwszy też podjęliśmy ryzyko zrealizowania słuchowiska w naturalnej przestrzeni, jaką stanowi zabytkowa mazurska stodoła, mieszcząca się na polanie w Puszczy Piskiej. Wcześniej, w obecności publiczności, Teatr Polskiego Radia tworzył słuchowiska w studiu im. Agnieszki Osieckiej, w Dworku Sierakowskich w Sopocie i na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. Prawie wszystkie efekty dźwiękowe animowane były tym razem podczas nagrania słuchowiska przez młodego aktora – lalkarza – Adama Bocianiaka.

Plakat promujący spektakl "Majnegóry" Plakat promujący spektakl "Majnegóry"

Premiera odbyła się 24 sierpnia przy pełnej widowni i miała charakter słuchowiska na żywo. Publiczność z kolei miała okazję zobaczyć, jak powstaje radiowa sztuka teatralna, ale nietypowa, bo w pełnej scenografii (Bartka Myślaka).

Po raz pierwszy wreszcie mistrz – reżyser dźwięku – Andrzej Brzoska, współpracował podczas nagrania z realizatorską ekipą z Radia Olsztyn. My – także po raz pierwszy – obserwowaliśmy próby, które trwały… trzy dni.

Więcej informacji i ciekawostek na temat naszej premiery – w tradycyjnej rozmowie poprzedzającej premierę, po raz pierwszy jednak rejestrowanej w wieczór premiery i w miejscu jej realizacji.

Stowarzyszeniu Anima dziękujemy za  współpracę, Radiu Olsztyn – za perfekcję oraz Nadleśnictwu Spychowo – za gościnę.

Zapraszamy: Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Robert Wasilewski – "Majnegóry" – premiera radiowa – 22.09.2019, godz. 20.05.

Reżyseria i adaptacja: Romuald Wicza-Pokojski

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska 

Występują:

Wilhelm Brattka – Andrzej Żak

Günter – Mateusz Witczuk

Ingrid – Katarzyna Siergiej

Więźniarka – Marta Bocianiak

oraz: Adam Bocianiak, Grzegorz Pacewicz

Muzycy: Ewa Wasilewska, Kaja Wasilewska, Monika Paśnik-Petryczenko, Adam Cudak

Kompozycje: Robert i Iga Wasilewscy

Realizacja akustyczna: Paweł Aksiuto i Krzysztof Pakulnicki

Inspicjent: Joanna Paczkowska

Czas trwania – 44'