"Gabinet powtórzeń" – nomen omen

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 12:00
Tytuł słuchowiska okazał się proroczy. Gabinetowi powtórzeń przyniósł szczęście, jest bowiem jednym z nielicznych słuchowisk z dalekiej przeszłości, do których ostatnio powracaliśmy nie raz.
Ewa Szumańska w 1989 roku
Ewa Szumańska w 1989 rokuFoto: CAF/PAP/Witold Rozmysłowicz

W 2018 roku Gabinet rozpoczynał (nie wiedząc o tym) nowa erę w historii Teatrzyku Zielone Oko. Odnaleziony w archiwum przez Krzysztofa Sielickiego – kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia – został zrealizowany na nowo i, jako remake, zaprezentowany premierowo na żywo podczas Festiwalu Dwa Teatry.


Krzysztof Sielicki (fot. Wojciech Dorosz) Krzysztof Sielicki (fot. Wojciech Dorosz)

Tekst scenariusza, subtelnie unowocześniony i jego realizacja , rozbawiły publiczność, a nas zmobilizowały do tego, by powtórzyć (!) słuchowisko kilka miesięcy temu.

Wpadliśmy na pomysł, by porównać oryginał z nową wersja, powtarzając (!) po latach owo oryginalne słuchowisko. Nie udało się do tej pory pomysłu zrealizować, ale sezon wakacyjny stanowi idealny czas na tego typu przedsięwzięcia, wiec na Scenie Teatralnej Trójki w drugą lipcowa niedziele Gabinet powtórzeń zostanie znów powtórzony (!) tym razem właśnie w wersji oryginalnej.


Krzysztof Sielicki (fot. Wojciech Dorosz) Krzysztof Sielicki (fot. Wojciech Dorosz)

Autorką tekstu sztuki jest Ewa Szumańska, jedna z ikon Trójkowych, znana u nas jako Młoda Lekarka i gwiazda Studia 202. Ewa Szumańska była jednak od lat 70. związana także z Trojką poprzez Teatr Polskiego Radia, dla którego tworzyła różne scenariusze, głównie sensacyjne.


Krzysztof Sielicki i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz) Krzysztof Sielicki i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz)

Sensacyjnie też zapowiada się powtórna emisja Gabinetu z 1977 roku, gdyż prawdziwa rozkosz sprawia słuchanie efektów pracy TPR sprzed ponad 40 lat🙂

Po nadaniu słuchowiska spotkamy się z Krzysztofem Sielickim, by w roku 95-lecia Polskiego Radia powspominać dawne czasy w Teatrzyku Zielone Oko, bo to będzie jeden z naszych jubileuszowych wieczorów.

***

Ewa Szumańska  – "Gabinet powtórzeń"

Premiera  – kwiecień 1977
Powtórka – 12 lipca 2020; 20.05.

Reżyseria – Stanisława Grotowska
Realizacja akustyczna – Andrzej Zlomski

Występują:

Bronisław Pawlik  – Klient
Piotr Fronczewski  – psycholog

oraz

Grażyna Barszczewska
Janusz Kłosiński
Czesław Wołłejko

Czas – 30 min. 55 sek.

Barbara Marcinik i Jakub Sadowski - zapraszamy.

***

Na słuchowisko "Gabinet powtórzeń" Ewy Szumańskiej z 1977 roku w niedzielę (12 lipca) o godz. 20.05 zapraszają

Barbara Marcinik oraz Kuba Sadowski – wydawca.