Sherlock Holmes powraca na STT po 42 latach!

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:15
W pierwszą sierpniową niedzielę tego nietypowego lata przypomnimy klasyczne słuchowisko z cyklu Teatrzyk Zielone Oko. Do tej pory prezentowaliśmy słuchowiska współczesnych polskich autorów. Tym razem, zamykając TZO – Reaktywację 3, postanowiliśmy przypomnieć, jak i co realizowano w czasach prehistorycznych, czyli np. w 1978 roku.
Piotr Fronczewski
Piotr FronczewskiFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

7 lipca minęła 90. rocznica śmierci Arthura Conan Doyle'a. Zdecydowaliśmy, że to on właśnie symbolicznie pożegna kończoną serię powtórek spod znaku najstarszego cyklu Trójki, gdyż jedną z pierwszych naszych audycji było właśnie słuchowisko "Teatrzyku z dreszczykiem", który w 1967 roku zastąpiony został przez TZO właśnie. A Sherlock Holmes nie bawił na naszej scenie i nie bawił nas od wielu, wielu lat. Sądzimy, że przyjęty zostanie entuzjastycznie i z pewną dozą wzruszenia. Był on bohaterem serii słuchowisk, my wybraliśmy najdłuższe, bo aż… prawie 35-minutowe, a cnotą premier sprzed lat w TZO, była ich miniaturowość. Tytuł, przywoływany dzisiaj, to "Tragiczny romans".

Państwo przeczytają poniżej, kto grał 42 lata temu Sherlocka Holmesa!

Po przedstawimy tradycyjną rozmowę, tym razem – z autorem wielu Teatrzyków i ich reżyserem – Janem Warenycią. To ważne spotkanie, gdyż 95. rocznica Polskiego Radia – bardzo blisko!

***

"Tragiczny romans" na podstawie opowiadania Arthura Conan Doyle'a w reżyserii Zofii Rakowieckiej. Słuchowisko archiwalne z 1978 roku. Emisja w Trójce: 2 sierpnia 2020 roku, godz. 20.05


Obsada:

Piotr Fronczewski (Sherlock Holmes)

Jerzy Tkaczyk (Doktor Watson)

Aleksandra Karzyńska (Mary Maberley)

Lech Ordon (Inspektor)

Renata Kossobudzka (Isadora Klein)

Jadwiga Kuryluk (Susan)

Jerzy Karaszkiewicz (Steve Dixi)

Czesław Lasota (Lokaj)


Adaptacja: Robert Długoborski

Reżyseria: Zofia Rakowiecka

Realizacja akustyczna: Andrzej Złomski

Przekład: Jan Meysztowicz