Isola znaczy wyspa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 21:15
Kiedy wiosną 2020 roku w sposób szczególny doświadczana była "kolebka kultury śródziemnomorskiej" i kiedy naiwnie łudziliśmy się, że istnieją na mapie świata miejsca bezpieczne, więc ewentualnie będzie dokąd uciekać, powstał pomysł, by ten rok zakończyć symbolicznie sztuką na temat "wyspy szczęśliwej". Stało się jednak inaczej. Włoska "isola" okazała się symbolem nieidyllicznego stanu, który trwa, mimo że ponury rok 2020 zakończył się już.
Od lewej: Tomasz Man, Danuta Stenka, Andrzej Brzoska, Jacek Braciak
Od lewej: Tomasz Man, Danuta Stenka, Andrzej Brzoska, Jacek BraciakFoto: Tomasz Man

Pomysł nasz na sztukę radiową, będącą fantazją na temat "wyspy" pozostał, tyle że uległ przekształceniu i realizujemy go właśnie na Scenie Teatralnej Trójki, otwierając ten rok premier. Miała powstać sztuka postpandemiczna, jest postkatastroficzna.

Jej bohaterowie są małżonkami, którzy znaleźli się na wyspie, odizolowani od reszty świata, którego… już jednak nie ma. Czy rzeczywiście tylko oni ocaleli? Powracają do przeszłości, kiedy jeszcze wszystko było na swoim miejscu, także konflikty, wzajemne pretensje i zawody. Zapominają, że ich świat to świat po katastrofie. Izolacja oznacza brak łączności i złudzenie, że przetrwała jeszcze odradzająca się wciąż przyroda oraz… miłość. Kiedy wreszcie zaczynają sobie zdawać z tego sprawę, kończy się sztuka.


Posłuchaj
52:05 2021_01_31 20_07_19_Scena_Teatralna_Trojki.mp3 Wyspa (Scena Teatralna Trójki)

 

"Wyspa" Tomasza Mana jest przypowieścią o naszych marzeniach, które zamiast na "wyspy szczęśliwe" zaprowadziły nas do świata, który na nowo musimy próbować nazwać, bo przecież jednak nadal istnieje. Czy odnajdziemy się w nim, czy uda nam się uwolnić ze/od stanu izolacji i czy staniemy się bardziej odpowiedzialni, to się okaże.

Tymczasem liczymy jeszcze przynajmniej na przyjaciół i na to, że przyjdzie wiosna i zrealizujemy sztuki w warunkach możliwie bezpiecznych. Nasza pierwsza premiera roku 2021 jest więc kameralna, zaledwie dwuosobowa, z muzyką, która powstała w prywatnym studiu. Marzenia snujemy nadal, ale… ostrożnie.

Tomasz Man zapowiedział już swoją nową sztukę wcześniej, teraz poprzedził ją tylko krótkim wstępem. Po premierze reżyser dźwięku Andrzej Brzoska zaprosił nas na nowy rok premier na Scenie Teatralnej Trójki.

 

Tomasz Man – "Wyspa"

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Sambor Dudziński

Występują – Danuta Stenka i Jacek Braciak

Czas trwania – 40'38"

***

Tekst: Barbara Marcinik

Czytaj także

"Papież" – podsumowanie roku na STT. Posłuchaj słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 21:00
W kończącym się roku powstało niewiele premier dla "Sceny teatralnej Trójki". Zadbaliśmy jednak o to, by każda z nich – mimo wiadomych trudności – była wyjątkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Morze w czasach zarazy". Rok 2020 na STT

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 20:05
Chcemy jak najszybciej rozstać się – myślami także – z 2020, dlatego też spieszymy się z zakończeniem podsumowania wydarzeń na "Scenie teatralnej Trójki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Radio Wolna Europa". Losy ludzi, losy radia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 20:03
W czwartą niedzielę stycznia przypomnieliśmy słuchowisko Edwarda Dewereńskiego pod tytułem "Radio Wolna Europa". Premiera sztuki uhonorowanej III Nagrodą w Konkursie "Nasłuchiwanie. Niepodległość" odbyła się 25 listopada 2018 roku.
rozwiń zwiń