"Ostatni bal" na STT

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 07:39
Bal w kontekście naszych spotkań niedzielnych wokół Agnieszki Osieckiej powraca dziś przewrotnie i – wbrew pozorom – nie ma nic wspólnego z karnawałem. W wieczór emisji ostatniego odcinka serialu "Osiecka" przedstawiamy na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko Hanny Bakuły pod tytułem "Ostatni bal. Listy do Agnieszki Osieckiej".
Agnieszka Osiecka
Agnieszka Osiecka Foto: PAP/CAF/Erazm Ciołek

Hanna Bakuła "Ostatni bal", Wydawnictwo MUZA S.A. Hanna Bakuła "Ostatni bal", Wydawnictwo MUZA S.A.

Autorka i reżyserka słuchowiska scenariusz napisała na podstawie swojej z Agnieszką Osiecką korespondencji. W wersji książkowej po raz pierwszy "Ostatni bal" ukazał się w 2001 roku. Premiera wersji koncertowej – w 2003 roku. Premiera radiowa słuchowiska odbyła się w Programie 1 Polskiego Radia.

My tą powtórką zamykamy wspomnianą serię spotkań, towarzyszących serialowi, choć zdajemy sobie sprawę, że zarówno słuchowisko, jak i serial nadawane są o tej samej porze.

"Ostatni bal" – to - w istocie – nie są listy "w jedną stronę". Autorka oddaje także głos Agnieszce Osieckiej, ale jest to wymiana listów z perspektywy czasu, kiedy poetki już nie ma. Fragmentom owego pozornego dialogu towarzyszą piosenki do jej tekstów.

O krótką wypowiedź przed prezentacją słuchowiska poprosiliśmy redaktor Marię Szabłowską z I Programu  Polskiego Radia.

Hanna Bakuła – "Ostatni bal"

Realizator  Tadeusz Mieczkowski

Obsada – Beata Tyszkiewicz (Agnieszka Osiecka) i Anna Romantowska (Hanna Bakuła)

Piosenki Agnieszki Osieckiej śpiewają  Ewa Błaszczyk, Joanna Dark, Magda Piotrowska, Bella Olejnik

Opracowanie muzyczne piosenek – Bogdan Hołownia

Zespół muzyczny w składzie: Bogdan Hołownia (fortepian), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas), Piotr Biskupski (instrumenty perkusyjne)

Czas trwania – 50’56”

Powtórka   14.02.21. – 20.05”

***

Na "Scenę Teatralną Trójki" w niedzielę (14 lutego) o godz. 20.05, zapraszają Barbara Marcinik i Kuba  Sadowski – wydawca.

(tekst: Barbara Marcinik) 

Czytaj także

Pierwsza "Podróż na Księżyc" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:00
"Podróż na Księżyc" na "Scenie Teatralnej Trójki" zaprezentujemy po raz pierwszy, choć swoją premierę miała w Programie 2 Polskiego Radia w 2014 roku. Słuchowisko w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz rok później otrzymało Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Radio Wolna Europa". Losy ludzi, losy radia

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 20:03
W czwartą niedzielę stycznia przypomnieliśmy słuchowisko Edwarda Dewereńskiego pod tytułem "Radio Wolna Europa". Premiera sztuki uhonorowanej III Nagrodą w Konkursie "Nasłuchiwanie. Niepodległość" odbyła się 25 listopada 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Isola znaczy wyspa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 21:15
Kiedy wiosną 2020 roku w sposób szczególny doświadczana była "kolebka kultury śródziemnomorskiej" i kiedy naiwnie łudziliśmy się, że istnieją na mapie świata miejsca bezpieczne, więc ewentualnie będzie dokąd uciekać, powstał pomysł, by ten rok zakończyć symbolicznie sztuką na temat "wyspy szczęśliwej". Stało się jednak inaczej. Włoska "isola" okazała się symbolem nieidyllicznego stanu, który trwa, mimo że ponury rok 2020 zakończył się już.
rozwiń zwiń