"Planeta Heweliusz" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 21:00
Łazik spaceruje po Marsie, trwa Rok Stanisława Lema, a w Trójce – pierwsza w tym roku "kosmiczna" premiera. 
Heweliusz
Heweliusz Foto: Polona

Posłuchaj
54:21 Trojka Scena Teatralna Trojki 2021_02_28-20-06-51.mp3 "Planeta Heweliusz" Marka Kochana w Trójce (Scena Teatralna Trójki)

 

Jan Heweliusz – genialny astronom, konstruktor – urodził się w Gdańsku w 1611 roku. Marek Kochan napisał sztukę pod tytułem "Planeta Heweliusz" i zaproponował nam premierę w 410. rocznicę urodzin genialnego uczonego. Propozycja została naturalnie przyjęta. Teatr Polskiego Radia przygotował premierę, którą zaprezentowaliśmy 28 lutego, a więc dokładnie w miesiąc po owej rocznicy, gdyż Heweliusz urodził się 28 stycznia, zmarł także tego dnia w 1687 roku i również w Gdańsku.

Motyw kosmiczny pojawił się już w sztuce Marka Kochana, zatytułowanej "W jednym kapciu, w drugim bucie" i miała ona premierę na "Scenie Teatralnej Trójki". Autor planuje napisanie trzeciego słuchowiska, które stanowiłoby z poprzednimi rodzaj kosmicznego tryptyku.

My także nie zamierzamy porzucać przestrzeni międzyplanetarnej. Akcja marcowej premiery będzie toczyła się na statku kosmicznym. I to jeszcze nie koniec naszych teatralno-radiowych wypraw pozaziemskich.

Tymczasem przedstawiliśmy fantazję na temat niezwykłej drogi, jaką syn słynnego gdańskiego browarnika przebył w stronę astronomicznego obserwatorium.

Premiera została poprzedzona krótką zapowiedzią jej autora i reżysera, który nieco więcej o swoim słuchowisku opowiedział w finale MBK, przed godziną 17.00.

***

Na "Scenę Teatralną Trójki" zaprosiliśmy w niedzielę (28 lutego) od godz. 20.05 do godz. 21.00,

Barbara Marcinik i Jakub Sadowski – wydawca.

***

Marek Kochan – "Planeta Heweliusz" – premiera 28 lutego o 20.05.

Reżyseria i opracowanie muzyczne – Marek Kochan

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Kompozycja i wykonanie utworu "Jopenbier" – Maciej Kubera

 

Występują:

Henryk Talar – Jan Heweliusz

Andrzej Mastalerz – Selenita

Dorota Landowska – Katarzyna Rebescheke – Hevelke

Agnieszka Podsiadlik – Elżbieta Koopman – Hevelius

Marzena Trybała – Kordula Hecker – Hevelke

Zdzisław Wardejn – Abraham Hevelke

Marek Lewandowski – Peter Kruger

Mateusz Kwiecień – Fanz Mroczek


(tekst – Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Szepty rzeki" na STT

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 16:00
Pierwsze w lutym 2021 słuchowisko na "Scenie Teatralnej Trójki" powstało w wyjątkowych okolicznościach. Upamiętniono nim 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatni bal" na STT

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 07:39
Bal w kontekście naszych spotkań niedzielnych wokół Agnieszki Osieckiej powraca dziś przewrotnie i – wbrew pozorom – nie ma nic wspólnego z karnawałem. W wieczór emisji ostatniego odcinka serialu "Osiecka" przedstawiamy na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko Hanny Bakuły pod tytułem "Ostatni bal. Listy do Agnieszki Osieckiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spisek Komandorów" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 21:00
"Spisek Komandorów" – to drugie, prezentowane na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko, które zrealizowane było w Radiu Gdańsk. Tam też odbyła się jego premiera 1 listopada 2019 roku.
rozwiń zwiń