"Teatr Manekinów", czyli dawno, dawno temu...

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 21:00
Tak głęboko jeszcze nie sięgaliśmy do szaf ze starymi taśmami. Dawno, dawno temu, do lat 80., Teatr Polskiego Radia mieścił się w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7. Niewielu już dziennikarzy Programu 3 pamięta tamte studia, wtedy należące do najsłynniejszych studiów radiowych, jedynych w swoim rodzaju. W obecnej, od ponad 30 lat, siedzibie Teatru PR pracuje natomiast nadal kilku reżyserów oraz realizatorów dźwięku, którzy współtworzyli słuchowiska przy Myśliwieckiej. Należy do nich Waldemar Modestowicz, którego twórczości minifestiwal zorganizowaliśmy w maju na Scenie Teatralnej Trójki.
Waldemar Modestowicz
Waldemar ModestowiczFoto: Wojciech Kusiński

Przed premierą, także w jego reżyserii, którą zaprezentujemy w piątą niedzielę miesiąca, zaprosiliśmy ciekawych historii radiowego teatru, do posłuchania "Teatru Manekinów wg Brunona Schulza". To praca dyplomowa Waldemara Modestowicza, kończącego wtedy studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Posłuchaj
53:47 2021_05_23 20_06_44_PR3_Scena_teatralna_Trojki.mp3 "Teatr Manekinów według Brunona Schulza" w reżyserii Waldemara Modestowicza (Scena Teatralna Trójki)

 

Waldemar Modestowicz (fot. Wojciech Kusiński) Waldemar Modestowicz (fot. Wojciech Kusiński)

Waldemar Modestowicz był wówczas redaktorem w Redakcji Literackiej Radia Poznań. Scenariusz swojego dyplomu stworzył na podstawie opowiadań Brunona Schulza. Do udziału w słuchowisku zaangażował ogromną obsadę. Dziś, speszony, pyta, jak było możliwe zgromadzenie tylu znakomitości podczas nagrania sztuki początkującego reżysera.

Słuchowisko miało podobno swoją premierę w PR3, ale było to… 37 lat temu. Mamy zatem rzadką okazję przekonać się, jak tworzono wówczas radiowy teatr. Nagrywano naturalnie na taśmach i na taśmach dźwięk montowano oraz zgrywano. Tego może nie słychać, ale słychać na pewno, jak inna była dynamika dźwięku, inny rytm, inny sposób podawania tekstu. Starsi aktorzy wymawiali przedniojęzykowe "ł". Wszyscy mieli więcej czasu i po stanie wojennym wielu powracało do gry z ogromnym zaangażowaniem.


Waldemar Modestowicz (fot. Wojciech Kusiński) Waldemar Modestowicz (fot. Wojciech Kusiński)

Paradoksalnie, przedstawiając tę młodzieńczą pracę sprzed lat obecnego mistrza reżyserii radiowej, eksperymentujemy. Zastanawialiśmy się, jak zostanie przyjęta dzisiaj i czy trafi tylko do wrażliwości starszych spośród nas, wywołując wzruszenie i wspomnienia?

Przed emisją słuchowiska, tradycyjnie poprosiliśmy reżysera o – tym razem – krótkie wprowadzenie.

Za tydzień powrócimy do prezentacji finalistów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej z różnych lat. Po raz pierwszy na STT posłuchamy sztuki Beniamina M. Bukowskiego. Będą to "Niesamowici Bracia Limbourg".

Polecamy.

Barbara Marcinik i Kuba Sadowski – wydawca.

***

Waldemar Modestowicz – "Teatr Manekinów według Brunona Schulza" – 23 maja 2021, godz. 20.05.

Realizacja dźwięku – Andrzej Złomski
Muzyka – Jan A.P. Kaczmarek

Wystąpili:

 • Ryszarda Hanin
 • Marek Walczewski
 • Gustaw Lutkiewicz
 • Marek Bargiełowski
 • Tadeusz Bartosik
 • Jan Tesarz
 • Edmund Fetting
 • Krystyna Wachelko
 • Ewa Decówna
 • Ewa Serwa
 • Joanna Jędryka
 • oraz w roli Józefa – Marek Kondrat


Czas trwania – 49'32"

(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

"W nocy lepiej widać głosy". Premiera na STT [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 19:03
Sztuka ma także podtytuł – "Moralitet audio-video". Na tym etapie łatwo już zorientować się, że w słuchowisko wpisany jest paradoks. I to zaledwie początek wyliczanki świadczącej o wyjątkowości założeń naszej premiery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Scena Teatralna Trójki: po obu stronach drzwi [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 21:10
Nic bardziej oczywistego i dotykalnego niż drzwi, a jednak mają one także swój wymiar symboliczny, metafizyczny. Mogą bowiem nie tylko zamykać konkretną przestrzeń, ale i otwierać się na inną rzeczywistość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Człowiek z lodu", czyli różne skutki odmrażania [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 21:00
"Odmrażanie" jest od roku jednym z najczęściej pojawiających się słów w dyskursie publicznym. Czekamy właśnie na kolejne "odmrożenie", między innymi, życia teatralnego. Nam, przed rokiem – po 6 czerwca – przyszło do głowy porównanie z sytuacją w filmie "Seksmisja" i zaczęliśmy używać słowa "dehibernacja". Skojarzenie ze słynną komedią pomagało w procesie oswajania sytuacji, w jakiej znalazła się uwięziona od trzech miesięcy w sieci i próbująca się z niej wyzwolić kultura. 
rozwiń zwiń