Słuchowisko o Baczyńskim – "Autobiografia" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 21:16
W pierwszą niedzielę sierpnia zaprosiliśmy do nie tak głębokiego, ale cennego Archiwum Polskiego Radia. 5 września 2020 roku na antenie Programu 1 Polskiego Radia miała miejsce premiera słuchowiska w reżyserii Janusza Kukuły - "Autobiografia". Poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Janusz Kukuła rozpisał na cztery głosy młodych, choć starszych od Baczyńskiego aktorów. Poeta, jak wiemy, zginął, mając 23 lata. 
Krzysztof Kamil Baczyński, 1937 rok
Krzysztof Kamil Baczyński, 1937 rokFoto: Aleksander Jalosiński/Forum

Adam Zagajewski 1200.jpg
Obraz poety w wierszach – z planu słuchowiska [POSŁUCHAJ]

Krzysztofa Kamila Baczyńskiego rozpisał Janusz Kukuła na cztery głosy młodych aktorów, choć od Baczyńskiego starszych. Nieczęsto pojawia się mowa wiązana na "Scenie teatralnej Trójki". W Roku Krzysztofa Baczyńskiego – pozycja obowiązkowa! Przed prezentacją słuchowiska spotkaliśmy się tradycyjnie z jego twórcą – tym razem był to sam Janusz Kukuła. 

Posłuchaj
53:55 2021_08_01 20_05_03_PR3_Salon_teatralny_Trojki.mp3 Krzysztof Kamil Baczyński "Autobiografia" (Scena teatralna Trójki)
 
***

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas (ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. W czasie okupacji związany z pismem "Płomienie" oraz miesięcznikiem "Droga". Zginął w czasie Powstania Warszawskiego jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej.

Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego  Foto: Marta Rebzda Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego Foto: Marta Rebzda

Jego poezja wyraża emocje i los generacji Kolumbów. Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego wierszach ukazana jest jako ogromna siła, niszcząca dawne systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.

22 stycznia minęło 99 lat od dnia urodzin poety, którego wybitna twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.

Mural z wizerunkiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ozdobił ścianę kamienicy przy ulicy Solec 85 Foto: Barbara Marcinik Mural z wizerunkiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ozdobił ścianę kamienicy przy ulicy Solec 85 Foto: Barbara Marcinik

Zachowało się również kilkaset rysunków i grafik Baczyńskiego, jak na przykład ilustracje do poszczególnych wierszy poety, projekty okładek własnych tomików, kolekcja rysunków z psem Baczyńskiego, studium kocich łebków czy rysunki o tematyce orientalnej.


***

Krzysztof Kamil Baczyński – "Autobiografia"

Adaptacja i reżyseria – Janusz Kukuła

Muzyka – Piotr Salaber

Reżyseria dźwięku – Agnieszka Szczepańczyk


Wystąpili:

Marcin Przybylski

Krzysztof Banaszyk

Marcin Kwaśny

Krzysztof Szczepaniak


Powtórka – 1.08.21. – 20.05.

Czas trwania – 44’44” (sic!)


(tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

Premierowi "Kosmonauci" na Scenie teatralnej Trójki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 20:03
"Zawróć, jeśli to możliwe" – ten powtarzający się komunikat słyszy czworo zamkniętych w statku kosmicznym ludzi. Statek zmierza ku zagładzie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mnie jeszcze pamiętasz – urodziny Franciszka Walickiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 02:15
20 lipca minęła setna rocznica urodzin "ojca chrzestnego" polskiego rocka – Franciszka Walickiego. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Wilnie, rodzinnym mieście rodziców. Od czasu studiów w Szkole Morskiej w Gdyni do końca, z przerwami na liczne morskie wyprawy oraz wojenną tułaczkę, mieszkał w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne miniatury na lipcowej STT [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 21:15
Podobnie, jak przed miesiącem, zaproponowaliśmy nietypową premierę, bo będącą dwiema miniaturami, tym razem jednego autora. Przed rokiem – przypominamy – pojawił się pomysł, by naszym autorom słuchowisk zaproponować, aby spróbowali swoich sił w dziedzinie krótkich form dramatycznych, najlepiej zabawnych i "z dreszczykiem". Zaproszeni zaskoczyli nas i przysłali pierwsze mini-sztuki radiowe. Cztery z nich zostały zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia i czekały na dogodną porę emisji. 
rozwiń zwiń