"Chciałem opisać opadanie liści w parku południowym". Premiera na STT [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 21:00
Zwyczajną frazą, po dwa słowa w wersie, tworzącą jakby zwrotkę, rozpoczyna się utwór Tadeusza Różewicza pt. "wiersz", pisany w dodatku małą literą.  
Stanisław Brudny i Grzegorz Małecki
Stanisław Brudny i Grzegorz MałeckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tadeusz różewicz serwis specjalny.jpg
Serwis specjalny Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza

Posłuchaj
53:30 Trojka Scena Teatralna Trojki 2021_10_31-20-06-45.mp3 "Chciałem opisać opadanie liści w parku południowym. Tadeusz Różewicz" – słuchowisko w reżyserii Tomasza Mana w Trójce (Scena Teatralna Trójki)

 

Tomasz Man – przynajmniej w tytule swojego słuchowiska – nie chciał niczego od siebie dodawać, tym bardziej że tytuł, który reżyser zacytował, w idealny sposób oddaje stosunek Tadeusza Różewicza do rzeczywistości. 

O jednym z czterech patronów roku napisano i zapewne powiedziano już wystarczająco dużo i trafnie. Istotnie, nie wypada wiele od siebie dodawać, może tylko tyle: słuchowisko, które premierowo przedstawiliśmy na STT, jest dokładnie o tym, o czym mówi fraza otwierająca "wiersz".

Fraza to zwyczajna, o zwyczajnym życiu, które – choć miało stracić poetycki wymiar po wiadomym "eksperymencie" wykonanym przez człowieka na człowieku – wymyka się pospolitości i… objawia się nagle np. w parku o niepoetyckiej oczywiście nazwie.

Tomasz Man Tomasz Man  Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Do tego życia wkrada się też czasami, "spada" na nie w niespodziewanych momentach, to, co niefizyczne, niematerialne, na pozór nieobecne.

I tak to sobie młody bohater słuchowiska, grany przez Grzegorza Małeckiego, chodzi po parku południowym i spotyka w nim… ducha. W tej roli – Stanisław Brudny. Może zresztą jest zupełnie inaczej (aktorzy jednak ci sami).

Tu jeszcze tylko przypis. Jak przypomniał profesor Janusz Degler w jednym ze swoich tekstów (dostępnym w sieci), i on przez lata spotykał w tymże parku autora "wiersza". Poeta mieszkał nieopodal i wędrował tą drogą często, aż do momentu, w którym przeprowadził się do swojego trzeciego wrocławskiego mieszkania (było już domkiem, dzięki uprzejmości władz) w innej, odległej części miasta, a to we Wrocławiu właśnie toczy się "akcja" słuchowiska.

Stanisław Brudny i Grzegorz Małecki Stanisław Brudny i Grzegorz Małecki  Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W sposób szczególny dziękujemy niezwykle zapracowanemu i wspaniałemu panu Stanisławowi Brudnemu (ur. w 1930 roku) – za to, że zechciał wcielić się w postać jakże przypominającą  autora "wiersza".

Zapraszamy na październikową premierę w Roku Tadeusza Różewicza – 31.10 o godz. 20.05.

Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Tomasz Man – "Chciałem opisać opadanie liści w parku południowym. Tadeusz Różewicz" – scenariusz, reżyseria i muzyka 

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Występują: Stanisław Brudny i Grzegorz Małecki

W słuchowisku wykorzystano wiersz J.W. Goethego w przekładzie Hugona Zateja.

Czas trwania – 41"47" 

(Tekst: Barbara Marcinik)

Czytaj także

"Pacierz Nościerz" ponownie na STT [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 20:05
Po spektakularnej premierze września (z okazji Roku Norwida) w pierwszą niedzielę października powracamy do Archiwum Polskiego Radia i zarazem do finału XX Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchowisko "Papież" ponownie na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 20:06
Aktorzy występujący w słuchowiskach "Sceny teatralnej Trójki" otrzymali nagrody na XX Festiwalu "Dwa Teatry". Przypomnieliśmy już rolę Andrzeja Mastalerza w sztuce "Pacierz Nościerz" Mateusza Żaboklickiego, uhonorowaną Nagrodą ZASP. Laureatem nagrody za rolę drugoplanową w kategorii słuchowisk został Adam Woronowicz. Zagrał on polityka w "Papieżu", słuchowisku, zrealizowanym w roku setnych urodzin Jana Pawła II. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagadka Jana K." na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2021 21:00
24 października 1892 roku w Łodzi urodził się Jan Kowalewski – bohater słuchowiska, które w jego 129. rocznicę urodzin przedstawiamy na "Scenie teatralnej Trójki". "Zagadka Jana K." została zrealizowana w 2020 roku – Roku Jana Kowalewskiego – przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi we współpracy z Radiem Łódź. Obchody Roku Jana Kowalewskiego, wraz ze stanowiącym ich część słuchowiskiem, nagrodzono w Konkursie na Wydarzenie Historyczne Roku 2020.
rozwiń zwiń