Stanisława Celińska na "Scenie teatralnej Trójki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisława Celińska na "Scenie teatralnej Trójki"
Stanisława Celińska podczas benefisu Mariana Kociniaka w TrójceFoto: Fot.: PR/Wojciech Kusiński

Dramat Zyty Rudzkiej "Pęknięta, obwiązana nitką" rozpoczyna się od wspomnienia tragedii z grudnia 1970 roku, kiedy to zginął od kuli młody chłopak, późniejszy bohater "Ballady o Janku Wiśniewskim".

Emisja: 22 maja o godz. 19.05

Zyta Rudzka dopisuje do autentycznego wydarzenia z polskiej historii najnowszej ciąg dalszy. Ta sama kula z grudniowej opowieści nieszczęśliwie trafia w głowę młodej ciężarnej kobiety, pracującej w sklepie mięsnym. Burbonica musi usunąć płód. Przez całe życie nie pozbędzie się jednak wyrzutów sumienia i będzie żyła w cieniu tragedii z przeszłości. Być może też dlatego drugie dziecko Burbonicy i jej męża Kapiszona jest obdarzone przez rodziców szczególną miłością, traktowane, zwłaszcza przez matkę, jak Książę, ktoś absolutnie wyjątkowy.

Stąd w sytucji, kiedy jej ukochany syn zaginął, Burbonica nie dopuszcza do siebie myśli, że prawdopodobnie zmarł na skutek przedawkowania narkotyków (jak domyślamy się z relacji Kapiszona i jego teścia - Szewca). Tragedia, wpisana w życie Burbonicy, jest symbolicznie związana z liczbą 12. Kiedy miała 12 lat została opuszczona przez matkę, straciła dziecko w grudniu, dwunastym miesiącu w roku, jej mąż spotyka się z dwanaście lat młodszą kobietą i zgromadził dwanaście kamizelek kuloodpornych dla syna.

Bohaterka, obdarzona imieniem znaczącym, utożsamia się z francuską królową Marią Antoniną, żoną Ludwika XVI Burbona. Maria straciła swoje dzieci, a siedząc w celi przed egzekucją, stała się atrakcją turystyczną dla odwiedzających ją tłumów, nierozumiejących dramatu matki i oskarżonej niesprawiedliwie kobiety.

Burbonica, przesiadująca w Zoo pod klatką z małpami, które tak lubił odwiedzać jej syn, wyśpiewująca "Balladę o Janku Wiśniewskim", w pewnym sensie podzieliła los Marii Antoniny. Stan, w jakim znajduje się Burbonica, obrazuje historia z życia Burbonów, którą opowiada Kapiszonowi. Przeciwnicy króla, wykorzystując chorobę jego kucharza, podali mu marchewkę. Jedna z nich, nadziana trucizną, była pęknięta i obwiązana nitką. Burbonica po śmierci synów też nosi w sobie truciznę, niezabliźnioną ranę...

Zyta Rudzka
Poetka, pisarka, pracuje jako psycholog. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej. Debiutowała w 1989 roku arkuszem poetyckim "Ruchoma rzeczywistość". Opublikowała między innymi powieści: "Białe klisze", "Uczty i głody", "Pałac Cezarów", "Mykwa", "Ślicznotka doktora Josefa". Jest laureatką Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka. Jej książki tłumaczono na język niemiecki, chorwacki i francuski. Jest również autorką sztuk teatralnych: "Seks, chemia i latanie", "Fastryga oraz Cukier Stanik" (nominowana do finału pierwszej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną), "Eskimos w podróży służbowej" (nominowana do finału drugiej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną).


Obsada: Stanisława Celińska (Burbonica), Stanisław Brudny (szewc), Henryk Talar (Kapiszon), Julia Kijowska (Migi), Elżbieta Kępińska (Kofeina), Andrzej Blumenfeld (Zapatrzeniec), Joanna Jeżewska
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun


Polecane