"Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 10:30
Słuchowisko Pawła Sali w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem.
Katarzyna Herman i Janusz Chabior
Katarzyna Herman i Janusz ChabiorFoto: Fot.: PR/Wojciech Kusiński
Słuchowisko Pawła Sali „Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa” w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem. W wypadku zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów. Paweł Sala nie zajmuje się jednak szczegółami dotyczącymi okoliczności wypadku. Pochyla się nad rodzicami dzieci oraz tymi, którzy przeżyli. Rzeczywistość śmierci i utraty nie „pasuje” do współczesnych trybów życia. Nie potrafimy godzić się ze śmiercią, co przynależy do natury ludzkiej, ale pozbyliśmy się jeszcze umiejętności żałoby, która ma za zadanie przyzwyczaić do utraty. Wstrząśnięci śmiercią dziecka rodzice nie wiedzą, jak tę żałobę odbyć. Za wszystkie ofiary rozpaczliwą modlitwę odmawia Szepczyca. Świat tych, którzy pozostali, rozpada się.
Obsada:
Grzegorz Kwiecień (Olaf), Angelika Kurowska (Spalona Ulka), Ewa Szykulska (Sabina –babka Olafa, motocyklistka), Antonina Turnau (Katechetka-entuzjastka), Dorota Landowska (Szepczyca – płaczka szepcząca), Ewa Telega (Matka Spalonej Ulki), Marek Kalita (Ojciec Spalonej Ulki), Katarzyna Herman (Matka Spalonego), Janusz Chabior (Ojciec Spalonego), Beata Fido (Matka Uratowanego), Paweł Szczesny
Muzycy: Krzysztof Ścierański (gitara), Marcin Krzyżanowski (wiolonczela, fortepian)
Scenariusz i reżyseria Paweł Sala
Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska
Muzyka Marcin Krzyżanowski

W wypadku zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów. Paweł Sala nie zajmuje się jednak szczegółami dotyczącymi okoliczności wypadku. Pochyla się nad rodzicami dzieci oraz tymi, którzy przeżyli. Rzeczywistość śmierci i utraty nie "pasuje" do współczesnych trybów życia. Nie potrafimy godzić się ze śmiercią, co przynależy do natury ludzkiej, ale pozbyliśmy się jeszcze umiejętności żałoby, która ma za zadanie przyzwyczaić do utraty.

Wstrząśnięci śmiercią dziecka rodzice nie wiedzą, jak tę żałobę odbyć. Za wszystkie ofiary rozpaczliwą modlitwę odmawia Szepczyca. Świat tych, którzy pozostali, rozpada się.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Sala

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Marcin Krzyżanowski

Muzycy: Krzysztof Ścierański (gitara), Marcin Krzyżanowski (wiolonczela, fortepian)

Obsada:Grzegorz Kwiecień (Olaf), Angelika Kurowska (Spalona Ulka), Ewa Szykulska (Sabina –babka Olafa, motocyklistka), Antonina Turnau (Katechetka-entuzjastka), Dorota Landowska (Szepczyca – płaczka szepcząca), Ewa Telega (Matka Spalonej Ulki), Marek Kalita (Ojciec Spalonej Ulki), Katarzyna Herman (Matka Spalonego), Janusz Chabior (Ojciec Spalonego), Beata Fido (Matka Uratowanego), Paweł Szczesny

Na "Scenę teatralną Trójki" zapraszamy w niedzielę, 16 grudnia, o godz. 21.05.