Radiowiec oszalał. Słyszy głos Wilhelmiego...

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 13:30
Na "Scenie Teatralnej Trójki" zagości autorskie słuchowisko Krzysztofa Czeczota. Przewrotny "Andy" to rzecz doskonała na przypadający w środę Światowy Dzień Radia. My wyemitujemy słuchowisko już dziś.
Audio
Adam Woronowicz
Adam WoronowiczFoto: PR/W. Kusiński

"Andy" Krzysztofa Czeczota – w swojej złożonej warstwie fabularnej – to zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy bohater, młody realizator dźwięku (w tej roli znakomity Adam Woronowicz). Zawodowo zajmuje się montażem dźwięku, głównie do tasiemcowych seriali telewizyjnych. Do znudzenia powtarza fragmenty ścieżek dźwiękowych; praca ta jednocześnie go nuży i fascynuje.

Pewnego dnia Andrzej, niczym Gustaw z "Dziadów", przechodzi przemianę. Hic natus est Andy, chciałoby się sparafrazować Mickiewicza. Bo Andrzej, z powodu rozmów z wyimaginowanym bohaterem, który mówi głosem Romana Wilhelmiego (wybrane fragmenty nagrania archiwalnego "Moskwy-Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku), staje się innym człowiekiem. A precyzyjniej mówiąc, popada w szaleństwo, które powoduje, że nie ma już starego Andrzeja. Jest Andy, który nie oddziela rzeczywistości "tu i teraz" od fikcji seriali oraz słuchowisk. Funkcjonuje w świecie Baudrillard’owskich symulakrów, gdzie już nie można odróżnić oryginału od kopii.

Słuchowisko jest więc też inteligentną krytyką współczesnych mediów, które uwodzą odbiorcę, zatapiając go w nierzeczywistości, która przecież rzeczywistość chce imitować, a nawet więcej - chce nią być. A chce nią być, w przypadku mediów, dla zysku. Wywołany  temat – pieniądze – jest zresztą w słuchowisku siłą napędową wątku kryminalnego, w który uwikłany jest bohater. Autor scenariusza korzysta bowiem z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej.

"Andy" to również przewrotny hołd oddany magii dźwięku i możliwości jego zapisu. Krzysztof Czeczot, we współpracy ze znakomitym realizatorem Andrzejem Brzoską, wykorzystał istniejące nagranie archiwalne i łączy je z własnym scenariuszem. Za sprawą technologii Adam Woronowicz rozmawia z Romanem Wilhelmim (zjawiskowo zresztą interpretującym "Moskwę-Pietuszki" Jerofiejewa) o sprawach najistotniejszych.

Słuchowisko, będące niejako prezentem dla słuchaczy z okazji Międzynarodowego Dnia Radia, przypadającego 13 lutego, zostanie nadane w systemie Dolby Pro Logic II, do odsłuchania za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu.

Na słuchowisko w reżyserii Krzysztofa Czeczota zapraszamy w niedzielę, 10 lutego o godz. 21.05

"Andy", reżyseria - Krzysztof Czeczot, realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska, muzyka - Adam Walicki

Obsada:

Adam Woronowicz (Andy)

Roman Wilhelmi (z nagrania archiwalnego powieści "Moskwa-Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku)

Magdalena Cielecka (Magda)

Grażyna Barszczewska (Matka)

Zbigniew Konopka (Malicki)

Grzegorz Kwiecień (Paweł/Kelner)

Kinga Tabor (Kobieta)

Janusz Wituch (Kontroler/Policjant)

Krzysztof Czeczot (Reżyser)

Janusz Szydłowski (Lektor)

Czytaj także

"Przeklęte" tematy Houellebecqa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 11:56
Tym razem na Scenę Teatralną Trójki przeniesiemy najnowszą powieść francuskiego pisarza, która jest błyskotliwą satyrą społeczną z mocnym wątkiem kryminalnym. "Mapa i terytorium" to również traktat o ułomności relacji międzyludzkich
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa" w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 10:30
Słuchowisko Pawła Sali w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talar, Zawadzka i Opania czytają ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 15:00
Już w najbliższą niedzielę na "Scenie Teatralnej Trójki" zagości "Wypożyczalnia ludzi" autorstwa Krzysztofa Wójcickiego.
rozwiń zwiń