Minimal music na otwarcie Tauron Nowa Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 19:30
Pianohooligan i orkiestra NOSPR otworzą XI Festiwal Tauron Nowa Muzyka. Ponadto do składu festiwalu dołączają Kuedo, Clouds, Fakear, Masayoshi Fuijita i Maria Peszek.
Audio
  • Adam Godziek o nowych gwiazdach Festiwalu Tauron Nowa Muzyka (Program alternatywny/Trójka)
Pianohooligan
PianohooliganFoto: Adam Golec/mat.promocyjne

Polska i amerykańska minimal music w wykonaniu Pianohooligana i orkiestry NOSPR pod batutą Alexandra Humali na otwarcie, zakochany w analogowych syntezatorach Kuedo, duet Clouds, który zadowoli fanów mocnego techno, następca Bonobo Fakear, a także kameralny wibrafonista Masayoshi Fujita oraz Maria Peszek z nowym albumem Karabin dołączają do składu XI edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Pianohooligan + NOSPR na otwarcie Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

W tym roku otwarcie Festiwalu Tauron Nowa Muzyka uświetni koncert z muzyką Philipa Glassa, Steve’a Reicha i Henryka Mikołaja Góreckiego. Solistą będzie Pianohooligan - czyli Piotr Orzechowski, wybitny polski pianista jazzowy, absolwent Berklee College of Music i laureat pianistycznego konkursu Montreaux Jazz Solo Piano Competition w 2011 roku. Więcej nagród 26-letni pianista zdobył wraz z grupą High Definition Quartet, której przewodzi. Wydał dwie płyty solowe i dwie z High Definition Quartet. Ponadto gościnnie pojawiał się płytach innych artystów. Na koncie ma współpracę z tak wielkimi kompozytorami jak Krzysztof Penderecki, Steve Reich, Philip Glass, a także z innymi uznanymi artystami - Adrianem Utleyem z Portishead, Avishaiem Cohenem czy Victorem Mendozą. W Katowicach zaprezentuje się wraz z orkiestrą NOSPR pod batutą Alexandra Humali, z którą przedstawi własne interpretacje Tirol Concerto for Piano and Orchestra Philipa Glassa oraz Koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego w wersji na Rhodes piano. Dopełnieniem wieczoru będzie Music for 18 Musicians Steve’a Reicha. Koncert odbędzie się na otwarcie festiwalu w nowej siedzibie NOSPR położonej na terenie Strefy Kultury.

Pianohooliganowi towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Alexandra Humali, która występowała już z artystami z bardzo różnych światów muzycznych: mistrzami klasyki jak Martha Argerich, Krystian Zimerman, Stanisław Skrowaczewski, Krzysztof Penderecki czy Leonard Bernstein, gigantami jazzu jak Wayne Shorter, Terence Blanchard czy Dee Dee Brigdewater, po gwiazdy polskiego hip-hopu (projekt Jimek/Miuosh/NOSPR). W zeszłym roku wspólny występ orkiestry NOSPR z legendą techno Jeffem Millsem zakończył X Festiwal Tauron Nowa Muzyka. Orkiestra występowała niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i w krajach Zatoki Perskiej i pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej.

Orkiestrą NOSPR dyrygował będzie Alexander Humala, młody białoruski dyrygent, który na koncie ma współpracę z najwybitniejszymi orkiestrami na świecie z London Sinfoniettą i Orkiestrą Symfoniczną z Hajfy na czele. Jest dwukrotnym laureatem Wielkiej Nagrody Prezydenta Republiki Białorusi (w 2010 i 2012 roku), uznawanej na Białorusi za najbardziej prestiżową i wysoce cenioną nagrodę dla młodych muzyków. Na co dzień pełni funkcję głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego Białoruskiej Pańswowej Capella Sonorus oraz asystenta I dyrygenta i dyrektora artystycznego NOSPR Alexandra Liebreicha.

Kuedo + Werkflow AV show

Mistrz analogowych syntezatorów i futurystycznych muzycznych pasaży powraca. W tym roku ukaże się nowy album Kuedo – pierwsze duże wydawnictwo od czasu wydanego w 2011 roku debiutu Severant. W międzyczasie Kuedo nie próżnował. Wydał kilka EP-ek, tworzył muzykę do gier, cyfrowych prac artystycznych i filmów reklamowych. Poza tym nieustannie rozwijał swój futurystyczny koncept występów na żywo. W Katowicach zaprezentuje audiowizualny projekt opracowany wspólnie ze studiem Werkflow. Zgodnie z zapowiedziami możemy spodziewać się nowoczesnych wizualizacji opartych o rozwiązania stosowane w grach komputerowych, animacji tworzonych na żywo i niecodziennych efektów świetlnych.

Clouds

Jeśli podobał wam się ubiegłoroczny występ Objekta na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, powinniście zarezerwować sobie czas na set duetu Clouds. Tworzący go Szkoci – Calum Macleod i Liam Robertson, podobnie jak ich niemiecki kolega konsekwentnie wymykają się jasnym klasyfikacjom, tworząc potężną muzykę mocno zakorzenioną w techno, ale czerpiącą także z electro, UK bass music, house'u czy noise'u. Zdarzają im się hity brzmiące jak zapomniane klasyki ze złotej ery rave'ów ale także eksperymentalne numery, które stanowią spore wyzwanie dla słuchacza. Sety Clouds są niezwykle różnorodne dlatego zamiast zastanawiać się, co tym razem zagrają warto wymienić kilka nazwisk, które ręczą za młody szkocki duet: Martin Gore, Richie Hawtin, Marcel Dettman, The Chemical Borthers, to tylko kilku znanych fanów ich twórczości.

Fakear

Fakear czyli Theo Le Vigoureux to młody francuski producent, który w swojej muzyce łączy wpływy francuskiego house’u z dziedzictwem Bonobo i nowoczesnymi syntezatorowymi brzmieniami w duchu Jamiego XX. Mimo krótkiej kariery na koncie ma już sporo sukcesów począwszy od współpracy z M.I.A., poprzez remiksy dla projektu ODESZA na występach na Ultra Festival skończywszy. W ubiegłym roku Fakear nagrał swój debiutancki album zatytułowany „Animal”, na którym wszystkie powyższe wpływy zebrał w jedną spójną całość współpracując m.in. z Andreyą Trianą czy Rae Morris. Duży wpływ na organiczne brzmienie albumu była ucieczka z dużego miasta – Fakear na co dzień mieszka w Paryżu, album jednak zdecydował się nagrać w górach, daleko od cywilizacji.

Masayoshi Fujita

To drugi obok Lubomyra Melnyka artysta, który zaprezentuje się na nowej scenie zlokalizowanej w sali kameralnej NOSPR. Fujita to japoński wibrafonista stacjonujący w Berlinie i wydający w wytwórni Erased Tapes. Początkowo nagrywał pod pseudonimem el fog, pod którym wydawał materiał łączący brzmienie wibrafonu i wpływy elektroniczne (w szczególności ambientowe). Pod własnym nazwiskiem skupił się na wibrafonie (płyta Stories), a później także na innych instrumentach takich jak wiolonczela, skrzypce, klarnet, flet czy perkusja (płyta Apologues z 2015 roku). Właśnie materiał z tego ostatniego albumu Masayoshi zaprezentuje w Katowicach.  

Maria Peszek

Maria Peszek właśnie wydawała swój najnowszy album zatytułowany Karabin i podobnie jak przy okazji poprzednich wywołała spore kontrowersje. Na Marii Awarii poruszała temat seksu, na Jezus Maria Peszek komentowała kwestie religii i patriotyzmu, a na najnowszym Karabinie porusza temat hejtu i wojny. Płyta ma nieść pacyfistyczne przesłanie. W roli muzycznego współpracownika ponownie pojawił się Fox, który tym razem postawił na surową produkcję pasującą do odważnych tekstów Marii.

XI Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia 2016 roku na terenie Muzeum Śląskiego i katowickiej Strefy Kultury.

(mat. promocyjne)

Czytaj także

Roots Manuva i The Orb na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 18:29
Festiwal Tauron Nowa Muzyka: Fat Freddy's Drop, Battles, Roots Manuva, Snarky Puppy, King Midas Sound x Fennesz, Deadbeat i inni zagrają w sierpniu w Katowicach. XI edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia w Katowicach na terenie Muzeum Śląskiego i katowickiej Strefy Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy gwiazdy Tauron Nowa Muzyka!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 17:00
- Staramy się, by program był bardzo różnorodny i już wiem, że nam się to udało - mówi Adam Godziek, szef festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Gość Trójki przedstawia nazwiska dwóch artystów, których usłyszymy w sierpniu w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamasi Washington na Tauron Nowa Muzyka!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 20:20
Kamasi Washington z zespołem wystąpi na zamknięcie Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Actress dołącza do składu.
rozwiń zwiń