"Jesteś Bogiem" - najpierw w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 13:26
Już 21 września film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" wchodzi do kin. Dziś na specjalnym przedpremierowym pokazie obejrzą go słuchacze Trójki. Po projekcji zapraszamy na specjalne wydanie "Programu Alternatywnego" ze Studia im. Agnieszki Osieckiej.
Jesteś Bogiem - najpierw w Trójce
Foto: mat.prasowe

Już od dawna nie czekałam tak bardzo na film! Pierwsze zapowiedzi - o premierze w listopadzie - przyjęłam z przerażeniem! Na szczęście nie musimy czekać tak długo!

Ale zacznijmy od początku - w grudniu 2000 roku ukazała się "Kinematografia" - debiut Paktofoniki! W tym miejscu muszę przyjąć prywatną perspektywę - bo tak działa muzyka. To było niesamowicie mocne uderzenie! Zwłaszcza, że pierwsze momenty z płytą połączyły się z dramatyczną informacją o samobójczej śmierci Magika - członka zespołu. Fokus i Rahim ruszają z wydaną płytą w Polskę bez niego. Kto był na koncercie Paktofoniki po wydaniu debiutu ten doskonale pamięta ten metafizyczny dreszcz, gdy głos Magika pojawiał się z taśmy... Aż do 21 marca 2003 roku, kiedy w katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert, zamykający historię PFK. Muzyka żyje dalej.
- Zależało nam, by oddać energię kultury hip-hop i klimat tamtego okresu, a nie kserować postaci członków Paktofoniki - mówił na antenie Trójki Tomasz Schuchardt, odtwórca roli Fokusa w filmie "Jesteś Bogiem".

W 2008 roku ukazał się "Paktofonika - Przewodnik Krytyki Politycznej" , obejmujący scenariusz autorstwa Macieja Pisuka o ostatnich latach życia Piotra Łuszcza - Magika. Przy tej okazji Maciej Pisuk opowiedział nam o pracy nad scenariuszem, którego nikt nie chce zrealizować... Kiedy po wielu miesiącach dochodzi do nas informacja, że jednak coś się zmieniło i film powstanie - rozpoczęło się czekanie!

Michał Nogaś obejrzał "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida latem podczas festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ja dostałam kopię kilka dni temu. Wiedzieliśmy jedno - poza samą materią filmową - jest to wydarzenie pokoleniowe. Oto oglądamy na ekranie czasy doskonale nam znane, widzimy aktorów wcielających się w role ludzi, których mieliśmy okazję spotkać, oklaskiwać. Wraca pamięć o nieodległym czasie, gdy w Polsce dokonywała się wyraźna zmiana, której częścią było dojście do głosu polskiego hip-hopu. A muzyka PFK brzmi równie świeżo jak wtedy! Zaczęliśmy starać się o zorganizowanie pokaz filmu w studiu, w którym Paktofonika nigdy nie zagrała! Dzięki pomocy Centrum Kultury Katowice , Studia Filmowego Kadr i dystrybutora obrazu - firmy Kino Świat stało się to możliwe.

- Chciałem, żeby to był film uniwersalny, żeby zadowolił fanów Paktofoniki i tych, którzy z rapem oraz hip hopem nie mają nic wspólnego - mówił Leszek Dawid, reżyser "Jesteś Bogiem" na antenie Trójki.

W środę, 12 września, obejrzymy film w radiu (!), dzień później wielkie święto autorów i bohaterów filmu - premiera w Katowicach! 18 września uroczysta premiera ogólnopolska.

Tuż po projekcji rozpocznie się specjalne wydanie "Programu Alternatywnego . Z zaproszonymi gośćmi i uczestnikami pokazu chcemy porozmawiać o tamtych czasach, o Paktofonice, o nas. Sądząc po tempie w jakim rozeszły się bilety na pokaz - jest o czym!

Zapraszam do słuchania Trójki w środę tuż po 19.00!

Agnieszka Szydłowska

Czytaj także

Paktofonika, czyli pakt przy dźwiękach głośnika

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:00
21 września na ekrany polskich kin wchodzi długo wyczekiwana produkcja "Jesteś Bogiem". W sieci pojawił się zwiastun filmu opowiadającego historię legendarnej, hip-hopowej grupy Paktofonika.
rozwiń zwiń