Prawda, dreszcze, los człowieka - Paktofonika

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 21:21
- Możemy zobaczyć w tym filmie, jak bardzo zmieniła się Polska, a zarazem jak uniwersalne są wciąż teksty Magika i Paktofoniki - stwierdził dziennikarz muzyczny Hirek Wrona w debacie, która odbyła się po przedpremierowym pokazie obrazu "Jesteś Bogiem" w Trójce.
Audio
  • Wojciech Kabarowski, Paweł Sito i Hirek Wrona - rozmowa po pokazie "Jesteś Bogiem"
  • Lidia Ostałowska, autorka reportażu o zespole i Maciej Pisuk, autor scenariusza opowiadają o pierwszym kontakcie z członkami Paktofoniki i ludźmi z ich środowiska
Kadr z filmu Jesteś Bogiem. Odtwórca roli Piotra Magika Łuszcza Marcin Kowalczyk
Kadr z filmu "Jesteś Bogiem". Odtwórca roli Piotra "Magika" Łuszcza Marcin KowalczykFoto: mat. prasowe

- Bardzo się tego filmu bałem - powiedział tuż po seansie Hirek Wrona - Teraz jednak czuję wielką ulgę z trzech powodów. Po pierwsze przypomniało mi się, jak pracowałem przy pierwszym koncercie Hip-hop Opole, który odbył się zaledwie 5 miesięcy po śmierci Magika. Przed festiwalem mówiło się o tym jako o koncercie podwyższonego ryzyka, ale, gdy chłopcy z Paktofoniki wykonali "Jestem Bogiem", wszystkim ciarki przeszły po plecach. Zdałem sobie wtedy sprawę, jaką siłę ma ta piosenka. Są utwory, które stają się kultowe, i wystarczy nagrać jedną taką piosenkę, by samemu stać się kultowym.

Nie bez powodu tytuł utworu stał się jednocześnie - w lekko zmienionej formie - tytułem pełnometrażowego filmu o zespole, którego reżyserii podjął się Leszek Dawid.

Paweł Sito, dyrektor programowy Radiostacji z czasów debiutu PFK dodał, że - sądząc z reakcji publiczności - obraz "Jesteś Bogiem" niesamowicie porusza widza. - Dreszcze, o których mówi Hirek, pojawiają się w różnych momentach. Być może dlatego sam scenariusz, zanim został sfilmowany, do niektórych nie przemawiał, nie dawał poznać, jak ważna to historia i jak bardzo nie jest to wyłącznie historia zespołu hip-hopowego. Bardzo, bardzo współczesny film - powiedział, odwołując się do publikacji "Paktofonika - Przewodnik Krytyki Politycznej" z 2008 roku, obejmującej scenariusz autorstwa Macieja Pisuka o ostatnich latach życia Piotra Łuszcza - Magika. Podczas spotkania w Studiu im. Agnieszki Osieckiej Sito opowiadał także o pierwszym kontakcie z muzyką Paktofoniki i rozczarowaniu, że nigdy nie pozna Magika.

Zdaniem współproducenta filmu Wojciecha Kabarowskiego "Jesteś Bogiem" nie miałby takiego kształtu, gdyby nie ścisła współpraca z członkami Paktofoniki, Rahimem i Fokusem. - Dużo dał nam długi czas realizacji. Ludzie mogli się poznawać, słuchać, ćwiczyć. Chcieliśmy pokazać czasy, w których żyli ci ludzie, rówieśnicy naszego kapitalizmu. Ich  życie, mimo sukcesu płyty, się nie zmieniło; liczyło się dla nas to pokolenie, a także Śląsk - wyjaśnił w rozmowie z Agnieszką Szydłowską.

Odwołania do środowiska są szczególnie widoczne w tekstach Lidii Ostałowskiej, reportażystki, która dużo czasu spędziła z członkami zespołu, ich przyjaciółmi i rodzinami (reportaż można znaleźć w książce "Bolało jeszcze bardziej") i Macieja Pisuka, autora scenariusza. O swoich przeżyciach opowiedzieli Michałowi Nogasiowi, a fragmenty tych rozmów znajdziesz także w nagraniu audycji.
Dwa pozostałe powody, które sprawiły, że Hirek Wrona poczuł ulgę, oglądając film, potwierdziła trójkowa publiczność. Po pierwsze historia Magika jest bliska wielu ludziom znajdującym się  w podobnej do niego sytuacji; niejeden w jego postaci odnajduje samego siebie. Po drugie film nie gloryfikuje Paktofoniki jako najważniejszego zespołu kultury hip-hop. - Kluczowym wątkiem filmu jest kwestia relacji międzyludzkich. Tego, by po prostu ze sobą rozmawiać - podsumowuje Wrona.
Specjalny pokaz filmu "Jesteś Bogiem" w Trójce stał się możliwy dzięki pomocy Centrum Kultury Katowice , Studia Filmowego Kadr i dystrybutora obrazu - firmy Kino Świat. Dziękujemy i zapraszamy do kin!
Dlaczego od napisania scenariusza do realizacji filmu minęło tak dużo czasu? Na czym polega wartość historyczna filmu? Co ma z nim wspólnego reporterka Lidia Ostałowska? Wysłuchaj całej rozmowy, w której głos mieli także słuchacze Trójki!

Czytaj także

"Jesteś Bogiem" przemawia do wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 11:40
- Chciałem, żeby to był film uniwersalny, żeby zadowolił fanów Paktofoniki i tych, którzy z rapem oraz hip hopem nie mają nic wspólnego - mówił Leszek Dawid o swoim filmie, który w poniedziałek otworzył 37. Gdynia Film Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fokus chwali film o Paktofonice. "Chwyta za serce"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 17:34
- Bardzo nam się podoba. Opowiada o naszym życiu, chwyta za serce - powiedział po pokazie filmu "Jesteś Bogiem" o zespole hip-hopowym Paktofonika, jeden z jego założycieli, Wojciech "Fokus" Alszer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Lwy dla debiutanta i reżyserki wielkiej produkcji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 19:50
Najważniejsze nagrody festiwalu w Gdyni powędrowały w ręce twórców jednego z głośniejszych filmów ostatniego roku. Jury potrafiło również zaskoczyć, wysokie wyróżnienie przyznało aktorowi-debiutantowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hip-hopowa podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:26
- Zależało nam, by oddać energię kultury hip-hop i klimat tamtego okresu, a nie kserować postaci członków Paktofoniki - mówił Tomasz Schuchardt, odtwórca roli Fokusa w filmie "Jesteś Bogiem".
rozwiń zwiń